Wszystko o koronawirusie. Najnowsze ustalenia naukowców. Czy grozi nam globalna epidemia. Jak się chronić

11 lutego 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła oficjalną nazwę choroby, którą powoduje koronawirus, o roboczej nazwie SARS-CoV-2, odkryty po raz pierwszy w chińskim Wuhan w grudniu 2019 roku.

Oficjalnie chorobę nazwano COVID-19. Rozbierając nazwę na czynniki pierwsze, dowiemy się, że „CO” oznacza „koronę”, „VI” to „wirus”, a „D” – choroba. 19 na końcu to oczywiście rok pojawienia się wirusa. Na początku robocza nazwa tej choroby to „2019-nCoV”.

Kto choruje?
Zachorować może praktycznie każdy. Nie we wszystkich wypadkach jednak śmiertelność jest identyczna. Szczególnie uważać powinni ci, którzy już chorują oraz osoby mające problemy z nadciśnieniem, cukrzycą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Zdaniem chińskich naukowców, im młodsze organizmy, tym lepiej znoszą chorobę. Śmiertelność w przedziale wiekowym 10–39 lat to około 0,2 proc., 40–49 lat – 0,4 proc., a w wieku 80+ aż 14,8 proc. Problem jest jednak taki, że dane te oparto na badaniach chińskich naukowców, których nie uznaje się za zbyt wiarygodnych.

Chiny zatajają dane
Od początku wybuchu epidemii pojawiły się wątpliwości, czy Komunistyczna Partia Chin podaje prawidłowe dane dotyczące zasięgu epidemii. Na akcję dezinformacyjną o ogromnej skali wskazują materiały, do których dotarli dziennikarze „The Epoch Times”. Z dokumentów, które udało im się pozyskać, wynika, że Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób w Shandongu odnotowywało wyższą liczbę zachorowań, niż podawano oficjalnie. W dniach od 9 do 23 lutego prawdziwa liczba nowych ofiar infekcji była niekiedy większa od tej podawanej oficjalnie nawet 52-krotnie. 22 lutego władze Shandongu podały, że zdiagnozowano cztery nowe przypadki choroby, ale z wewnętrznych dokumentów wynika, że naprawdę było to 61 przypadków.
Sprawę komentował w TVP Info w rozmowie z Michałem Rachoniem gen. Robert Spalding, który m.in. doradzał administracji Donalda Trumpa w...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: