Mocno zaskakujący współpracownicy posłów. Noszą teczki, odbierają telefony, opracowują interpelacje

Właściciel zakładu pogrzebowego, były pracownik MSZ, detektyw, oficer PRL-owskiego wywiadu, współwłaściciel węglowego przedsiębiorstwa ze Śląska. „Gazeta Polska” przeanalizowała, kim są współpracownicy posłów zgłoszeni w Kancelarii Sejmu.

Nie są na pierwszej linii politycznego frontu, ale to właśnie oni – asystenci społeczni i pracownicy biur poselskich – odgrywają ważną rolę w pracach Sejmu. Nie tylko prowadzą kalendarze swoich posłów, umawiają spotkania, odbierają telefony, ale również służą radą, sporządzają notatki, przygotowują interpelacje i wystąpienia. Dzięki swojej pracy mają więc realny wpływ na ważne polityczne decyzje. Dlatego zgodnie z przepisami zarówno asystenci społeczni (pracujący bez wynagrodzenia), jak i pracownicy biura poselskiego (otrzymujący pensje z budżetu Kancelarii Sejmu) muszą ujawnić źródła dochodu z ostatnich trzech lat. Dokumenty te są jawne.
Wynika z nich, że obecnie jest zarejestrowanych ponad 730 asystentów społecznych i niespełna 400 pracowników biur (niektórzy posłowie nie mają jeszcze oficjalnie żadnych współpracowników). Kim są ci najbliżsi poselscy współpracownicy? „GP” szczegółowo przeanalizowała złożone przez nich oświadczenia.
 
Trzech kandydatów z Sejmu
Kandydujący na prezydenta RP Władysław Kosiniak-Kamysz, szef klubu parlamentarnego (PSL-Kukiz-15), zgłosił jednego pracownika biura i czterech asystentów społecznych. Wśród nich m.in. Jolantę Milas, ekonomistkę, która bez powodzenia ubiegała się w ostatnich wyborach o poselski mandat. Prowadzi ona własną działalność gospodarczą związaną z wynajmem nieruchomości, doradztwem personalnym i produkcją programów telewizyjnych. Milas jest też asystentką klubowego kolegi Kosiniaka-Kamysza Pawła Kukiza.
Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), również kandydująca w wyborach prezydenckich, nie ma ani jednego asystenta społecznego. Zgłosiła tylko pracownika swojego biura Zofię Klaybor, która w rubryce źródła dochodu z...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: