Strategiczna rozgrywka o polską miedź. Prezes KGHM z czasów PO jako kanadyjski inwestor

Kanadyjski koncern zatrudniający byłego szefa KGHM i eks-wiceministra finansów ujawnił, że odkrył nad Wisłą bogate złoża miedzi i srebra. Sprawa budzi wiele emocji, a w tle jest postępowanie przeciwko Polsce przed międzynarodowym arbitrażem i prokuratorskie śledztwo. 

Ta informacja niedawno zelektryzowała media w kraju. Spółka Zielona Góra Cooper, wchodząca w skład grupy Lumina, kontrolowanej przez kanadyjskiego miliardera, potwierdziła, że złoże „Nowa Sól” zawiera bogate zasoby miedzi i srebra. Media szacowały, że ich wartość może sięgać nawet biliona złotych. „Gazeta Polska” przyjrzała się tej sprawie. Okazuje się, że informacja o zasobach to szacunki (dokumentacja geologiczna została zatwierdzona dopiero na poziomie C2, a nie C1), co oznacza, że pod ziemią może znajdować się nawet o kilkadziesiąt procent mniej surowców, niż wskazała spółka. Z kolei uruchomienie procesu wydobywczego będzie kosztować miliardy złotych i potrwa wiele lat.
Przedstawiciele Kanadyjczyków twierdzą, że otwarcie kopalni jest możliwe już w 2028 roku. Jednak sprawa, którą ze względu na istotny interes ekonomiczny RP monitoruje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, budzi emocje także z innych powodów. W ciągu najbliższych dni ma nastąpić formalne utworzenia wydziału Ministerstwa Środowiska, który będzie odpowiadać za politykę surowcową kraju. Resort, którym pokieruje Michał Woś, będzie miał jednak twardy orzech do zgryzienia. Kanadyjski koncern, zatrudniający m.in. Stanisława Speczika, byłego prezesa KGHM, i Konrada Raczkowskiego, eks-wiceministra finansów, złożył pozew przeciwko Polsce do międzynarodowego trybunału arbitrażowego. Żąda odszkodowania za utracone korzyści w związku z odebraniem koncesji poszukiwawczych na złoża „Bytom Odrzański” i „Kotla”. Zostały one przyznane za rządów PO-PSL. Wątpliwości wokół tych cofniętych decyzji od ponad 2,5 roku bada Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

49 tomów akt i śledztwo w toku
...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: