Urlop na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Od kilku lat NASA informowała, że zamierza udostępnić Międzynarodową Stację Kosmiczną sektorowi komercyjnemu. Teraz agencja zaczyna realizować tę wizję – właśnie poinformowała, że wybrano firmę, która zbuduje pierwszy komercyjny moduł dla ISS. To w nim będą mieszkali kosmiczni turyści.

Praca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rozpoczęła się w 1998 roku – to wtedy zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą pierwsze moduły. Dziś jest ich tam w sumie 16, co umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi. ISS odwiedziło już ponad 170 astronautów. Głównym zadaniem stacji jest pełnienie funkcji kosmicznego laboratorium, w którym naukowcy z wielu krajów realizują różnego rodzaju badania i eksperymenty. Jednak utrzymywanie tak dużego obiektu na orbicie kosztuje rocznie ponad 4 mld dolarów – to zrodziło pomysł udostępnienia ISS sektorowi prywatnemu.
Kilka dni temu NASA poinformowała, że właśnie wybrała firmę do budowy pierwszego komercyjnego modułu. Za projekt odpowiedzialne będzie konsorcjum Axiom Space, którego szefem jest Mike Suffredini. Warto zaznaczyć, że wcześniej pracował on w NASA, gdzie odpowiedzialny był za zarządzanie Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Jego najbliższym współpracownikiem jest Kam Ghaffarian, który wcześniej kierował firmą świadczącą usługi inżynierii kosmicznej Stinger Ghaffarian Technologies. Ponadto w kadrze Axiom Space jest też kilku byłych astronautów. Zapewne to doświadczenie zespołu zdecydowało, że NASA wybrało właśnie tę firmę.
Wracając do samego projektu modułu, to ma on mieć wymiary 9 metrów na 5 metrów. Będą się w nim znajdowały wszystkie systemy potrzebne do podtrzymywania życia, pomieszczenia sypialne, ubikacja, kuchnia, a także miejsce na przeprowadzanie badań. Od razu informujemy, że taki urlop nie będzie tani – dzień pobytu na kosmicznej stacji wyniesie około 50 tys. dolarów. Do tego dochodzą koszty transportu z Ziemi i na Ziemię.
Według wstępnych planów...
[pozostało do przeczytania 3% tekstu]
Dostęp do artykułów: