Jak burmistrz z PO mieszał w reprywatyzacji. Apartamentowiec zamiast licealnego boiska

Przebywający w areszcie były burmistrz warszawskiej dzielnicy Włochy miał nie tylko przyjąć łapówkę, ale również ją wręczyć. Śledczy podejrzewają go o przekazanie miejskiemu urzędnikowi 10 tys. zł w zamian za pozytywne rozpatrzenie jednego z wniosków reprywatyzacyjnych – ustaliła „Gazeta Polska”.

To był potężny wstrząs dla Platformy Obywatelskiej, która od kilkunastu lat rządzi Warszawą. 29 października 2019 roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali członka tej partii Artura W., burmistrza dzielnicy Włochy. Zarzut: przyjęcie 200 tys. zł łapówki od tureckiego biznesmena Sabriego B. w zamian za pomoc w uzyskaniu korzystnej decyzji budowlanej. Obydwaj trafili do aresztu tymczasowego (22 stycznia br. został on przedłużony o kolejne trzy miesiące). Pod koniec 2019 roku „GP” ujawniła, że śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie i CBA wskazuje, iż przez lata w Warszawie mógł działać gang samorządowców, załatwiający za łapówki korzystne decyzje dla deweloperów. Jednak przełom nastąpił w postępowaniu Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, które dotyczyło afery reprywatyzacyjnej. Okazało się, że Artur W. miał wręczyć 10 tys. zł w gotówce warszawskiemu urzędnikowi zajmującemu się reprywatyzacją. Miało to być wynagrodzenie za pomoc w uzyskaniu pozytywnej dla jednego z deweloperów decyzji dotyczącej atrakcyjnej działki na warszawskiej Woli przy ul. Bema 76 – ustaliła „Gazeta Polska”.
 
Apartamentowiec zamiast boiska
Afera reprywatyzacyjna to jeden z największych skandali, jaki po 1989 roku wybuchł w stolicy. Na wątpliwym procederze zwrotu nieruchomości Skarb Państwa mógł stracić miliardy złotych. Sprawami zajmowało się Biuro Gospodarki Nieruchomościami (BGN) warszawskiego Ratusza. Wielowątkowe śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu i CBA. Dotychczas zarzuty usłyszało 58 osób, z czego wobec 34 skierowano już akty oskarżenia. Z ustaleń „GP” wynika, że...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: