Osiedlowe minielektrownie jądrowe. Elektrownie atomowe co kilka bloków

Reaktory jądrowe kojarzą nam się z ogromnymi elektrowniami, w których praca wiąże się z pewnym ryzykiem. Błąd, bo właśnie nadeszła nowa era w tej dziedzinie energetyki. Firma NuScale pracuje nad projektem małych reaktorów jądrowych, które są bezpieczniejsze od tradycyjnych i mogłyby być instalowane na miejskich osiedlach mieszkaniowych.

Ostatnie lata zaowocowały ogromnym rozwojem Odnawialnych Źródeł Energii. Turbiny wodne, panele fotowoltaiczne i wiatraki (których na polskim wybrzeżu do 2040 roku ma zostać zainstalowanych ponad tysiąc) to bez wątpienia przyszłość branży energetycznej, jednak mimo to naukowcy i inżynierowie na całym świecie nie rezygnują z pracy nad reaktorami jądrowymi nowych generacji. Tego typu rozwiązania mocno wspiera między innymi Bill Gates, który twierdzi, że energia jądrowa może idealnie pomagać w walce z coraz szybciej postępującymi zmianami klimatycznymi.
Amerykański start-up NuScale Power od kilku lat rozwija swój pomysł kompaktowych reaktorów typu Small Modular Reactor (SMR). Ich projekt ma tylko około 20 metrów wysokości i niespełna 3 metry średnicy – jest więc nawet kilkadziesiąt razy mniejszy niż przeciętne tego typu elektrownie. W obecnej fazie opracowania produkt NuScale jest w stanie wyprodukować 60 MW energii. Wystarczy to na pokrycie zapotrzebowania na prąd średniej wielkości osiedla mieszkaniowego (około 1000 gospodarstw). Co ciekawe, reaktory te mogą funkcjonować bez obsługi nawet przez 10 lat. Ponadto ich konstruktorzy przekonują, że są one bezpieczne i nie potrzebują ogromnych systemów schładzania.
Warto zaznaczyć, że amerykański start-up podpisał już porozumienia o współpracy w celu zbadania możliwości wdrożenia swojej technologii w Kanadzie, Jordanii i Rumunii, a podobne umowy są omawiane z innymi potencjalnymi klientami.
W ramach ciekawostki informujemy, że Polska i Japonia w ciągu najbliższych lat zamierzają wspólnie wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy HTR. Kraj...
[pozostało do przeczytania 6% tekstu]
Dostęp do artykułów: