Przez żołądek do serca

Nie wszyscy lubią walentynki, ale to święto już na dobre zadomowiło się nad Wisłą. Zastanawiasz się, co podarować ukochanej osobie na tę okazję? Zamiast kolejnego pluszowego serduszka przygotuj dla niej nietypowy prezent – ugotuj coś naprawdę od serca.

Walentynki w Polsce zdobywały popularność w latach 90. XX wieku. Trafiły do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Jednak kult świętego Walentego już w średniowieczu był rozpowszechniony w całej zachodniej Europie. Jednym ze zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie listów i kartek oraz obdarowywanie się słodyczami i upominkami. Oczywiście wszechobecny jest motyw serca, symbolu miłości. Przeciwnicy walentynek twierdzą, że to komercyjne święto podnoszące wskaźniki sprzedaży upominków. Jednak psychologowie są innego zdania. Świętowanie poprawia nam humor i dodaje  energii. Zdania odnośnie do walentynek są więc podzielone, ale jedno jest pewne – każda okazja jest dobra, by okazywać sobie sympatię czy miłość. Dlatego w ten dzień można przygotować dla naszych bliskich walentynkowe śniadanie, obiad lub deser. Nie musi to być coś bardzo wykwintnego. Proste i zwyczajne danie podane w niecodzienny sposób na pewno sprawi radość ukochanej osobie, na przykład grzanka w kształcie serca do porannej kawy albo domowa pizza przyozdobiona pomidorkami w kształcie serduszek. Ci, którzy planują przygotować romantyczną kolację we dwoje, powinni sięgnąć po afrodyzjaki i przyrządzić danie, które rozpali zmysły. Wbrew pozorom nie muszą to być ostrygi, trufle czy kawior. Poziom endorfiny podniesie czekolada z chili z truskawkami, sałatka z ananasem czy mus z awokado i krewetek. Przyda się też trochę fantazji w dekorowaniu talerzy 

Czy wiesz, że…
W Stanach Zjednoczonych walentynki są drugim, zaraz po Bożym Narodzeniu, najbardziej dochodowym świętem. Corocznie wysyła się miliardy walentynkowych kartek, nie wspominając o drobnych upominkach, którymi obdarowują się zakochani.
Do Polski walentynki...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: