Tajemnice młodości Riada Haidara. 101 stron „teczki cudzoziemca”

Z dokumentów znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że obecny poseł Koalicji Obywatelskiej i lekarz wychwalany przez Jerzego Owsiaka służył w syryjskiej armii i był aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Syrii. On sam twierdzi, że to kłamstwa. 

68-letni Riad Haidar to ceniony lekarz neonatolog z Białej Podlaskiej, przez lata reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) w lokalnym samorządzie. W ostatnich wyborach parlamentarnych wystartował jednak z listy Koalicji Obywatelskiej (KO), zdobywając mandat do Sejmu w okręgu chełmsko-zamojskim. O przeszłości pochodzącego z Syrii nowego parlamentarzysty (obywatelstwo RP otrzymał w 1989 roku) dotychczas było wiadomo stosunkowo niewiele. Nowe światło na początki jego pobytu w Polsce rzucają dokumenty znajdujące się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. „GP” dotarła do tych materiałów. To głównie wnioski wizowe, życiorys obecnego posła KO, a także notatki z jego spotkań z esbekami z wydziału paszportowego. W sumie 101 stron. Z tych materiałów wynika, że poseł KO jako młody chłopak był prześladowany w Syrii ze względu na przynależność do Komunistycznej Partii Syrii. Ta ciesząca się zaufaniem sowieckich władz organizacja – jak wynika z dokumentów SB – miała mu pomóc z uzyskaniu w 1973 roku wizy wjazdowej do Polski. Potem – w latach 80. – Haidar, już jako świeżo upieczony lekarz (absolwent Akademii Medycznej w Lublinie), wyjechał do Syrii odwiedzić rodzinę. Według notatki SB, to właśnie wtedy został wcielony do tamtejszej armii, przeszedł przeszkolenie wojskowe, a następnie – jako lekarz – pełnił służbę w pobliżu wojsk ONZ na Wzgórzach Golan.
Jednak mec. Elżbieta Kosińska-Kozak, pełnomocnik Riada Haidara, w pismach do „GP” przekonuje, że część informacji znajdujących się w teczce jej klienta jest nieprawdziwa lub nieprecyzyjna. Oświadczyła, że poseł KO „w okresie pobytu w Syrii był działaczem organizacji studenckich, a nie partyjnych”, a ze względu na stan...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: