Operacja kryptonim „Oszuści”. Jak fotograf z ratownikiem medycznym funkcjonariuszy ABW i SKW udawali

Czternaście osób zasiądzie na ławie oskarżonych w sprawie tzw. gangu przebierańców, czyli fałszywych pracowników służb specjalnych powołujących się na wpływy w administracji państwowej i organach ścigania. Wśród nich Andrzej K., były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Ta historia spokojnie mogłaby stać się kanwą dobrego filmu sensacyjnego. Przez blisko dwa lata grupa oszustów udających pracowników Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) powoływała się na wpływy w instytucjach państwowych oraz oferowała biznesmenom z różnych branż (głównie paliwowej i farmaceutycznej) rzekomy parasol ochronny nad prowadzonymi interesami. Wszystko wyglądało bardzo wiarygodnie, a przedsiębiorcy byli przekonani, że biorą udział w tajnej operacji służb specjalnych. Tym bardziej że jednego z nich miał w tym utwierdzać m.in. Andrzej K., były minister sprawiedliwości i prokurator generalny. 30 grudnia 2019 roku Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała przeciwko niemu oraz trzynastu innym osobom akt oskarżenia w tej sprawie. Z byłym ministrem na ławie oskarżonych zasiądą także fotograf, ratownik medyczny, emerytowani pracownicy ABW i byli oficerowie Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI). Materiał dowodowy przekazany do Sądu Okręgowego w Warszawie liczy 39 tomów. „Gazeta Polska” od początku opisywała kulisy działalności tzw. gangu przebierańców.

Fałszywy „major” lub „pułkownik”
Śledztwo w tej sprawie na początku października 2017 roku wszczęła Prokuratura Regionalna w Katowicach. Podstawą były materiały operacyjne przekazane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Trzy miesiące później doszło do pierwszych zatrzymań.
To właśnie wtedy wpadli m.in. Adam W. i Przemysław W. Pierwszy, z zamiłowania fotograf, zajmujący się na co dzień handlem nieruchomościami, podszywał się pod „majora” lub „pułkownika” ABW. Drugi, ratownik medyczny,...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: