Historia „Smoka” z Vaduz i „Dedala” z Warszawy. Milion dolarów za LOT, milion 200 tys. euro za STOEN

Generał Gromosław Czempiński wraz z sześcioma innymi osobami po latach śledztwa został oskarżony o korupcję i pranie brudnych pieniędzy w związku z dwoma dużymi prywatyzacjami. Setki tomów akt kryją wiele tajemnic o mechanizmach rządzących III RP. 

To było jedno z najbardziej obszernych i skomplikowanych śledztw gospodarczych. Przez blisko 14 lat katowiccy prokuratorzy analizowali największe prywatyzacje III RP. Ostatecznie stwierdzili, że do nieprawidłowości i korupcji miało dojść przy dwóch transakcjach: sprzedaży w 1999 roku narodowego przewoźnika lotniczego PLL LOT i w 2002 roku warszawskiego przedsiębiorstwa energetycznego STOEN. 30 grudnia 2019 roku Prokuratura Regionalna w Katowicach przesłała w tej sprawie akt oskarżenia do sądu. Obejmuje on siedem osób, m.in. gen. Gromosława Czempińskiego, byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa (UOP), Andrzeja P., byłego urzędnika państwowego, dziś biznesmena, i Michała T., wpływowego warszawskiego prawnika. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Materiał dowodowy liczy 238 tomów akt plus 211 załączników. Wśród nich znajdują się wyciągi z zagranicznych rachunków bankowych, a także obszerna dokumentacja spółek z Cypru, Hongkongu, Wielkiej Brytanii, Liechtensteinu czy Szwajcarii, przez które przeprowadzano wątpliwe transakcje. „GP” ujawnia, co kryją zgromadzone przez katowickich śledczych akta.

Dochnal zeznaje, prokuratura wszczyna
10 marca 2006 roku – tego dnia katowicka Prokuratura Apelacyjna (obecnie Prokuratura Regionalna) zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie „udzielenia korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz przyjęcia przez te osoby korzyści majątkowych, na przestrzeni lat 2002–2004, w związku z przebiegiem prywatyzacji tzw. Grupy G-8 [był to zespół ośmiu zakładów energetycznych z północnej Polski, działający dziś jako spółka Energa – aut.]”. Podstawą były zeznania lobbysty Marka Dochnala. Śledczy wzięli pod lupę szereg...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: