Powstrzymać Putina przed wojną. Odpowiedź na działania Rosji

O słuszności tezy, że graniczący z Polską obwód kaliningradzki jest najbardziej zmilitaryzowanym regionem w Europie, nie trzeba nikogo przekonywać. Rosja sukcesywnie przerzuca tam nowe typy uzbrojenia, zagrażające bezpieczeństwu wschodniej flanki NATO. Tylko szybka i zdecydowana reakcja Sojuszu gwarantuje przynajmniej częściowe zastopowanie neoimperializmu Rosji.

Od początku roku tematem przewodnim w kwestii bezpieczeństwa jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, związana z eskalacją konfliktu na linii Teheran–Waszyngton, w tym konsekwencje zabicia przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Jak wiadomo, sprawa nie dotyczy wyłącznie Iranu i USA, ale także krajów, które są związane sojuszami ze stronami konfliktu. Jednym z najważniejszych partnerów Islamskiej Republiki jest Rosja. Wspólnym mianownikiem łączącym oba kraje jest m.in. Syria, gdzie na początku stycznia złożył wizytę prezydent Władimir Putin. Przywódca Kremla doskonale wie, że napięcie na Bliskim Wschodzie może wykorzystać do własnych celów, czyli mocniejszego prowokowania Stanów Zjednoczonych. Taki scenariusz jest cały czas realizowany, nie tylko słownie. Kilka dni temu na wodach Morza Arabskiego rosyjski okręt, pomimo kilkakrotnych ostrzeżeń, niebezpiecznie zbliżył się do amerykańskiego niszczyciela USS Farragut, prowadzącego czynności patrolowe. O tym, że sytuacja nie była błahostką, świadczy fakt, że po jej ujawnieniu doszło do rozmowy między szefem Pentagonu Markiem Esperem i ministrem obrony FR Siergiejem Szojgu.
 
Postępujące zbrojenia
W swoim neoimperializmie Rosja działa wielopłaszczyznowo. Równolegle realizuje swoje cele na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Europie. W tym ostatnim wypadku chodzi przede wszystkim o wzbudzenie strachu wśród sąsiednich krajów i prowokowanie w taki sposób, aby później obarczyć winą swoich przeciwników za rzekome dążenie do rewizji polityki bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim państw NATO....
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: