Student i „Brygada Wschód”. Eksplozja na placu budowy

Najpierw pojawiły się groźby, później doszło do wybuchu celowo spreparowanych butli z gazem, a w końcu nieznana wcześniej „Brygada Wschód” opublikowała „ekologiczny” manifest, w którym straszyła kolejnymi eksplozjami. Za tymi wydarzeniami stał student Mateusz H.

Na peryferiach Bielska-Białej powstawało przy ulicy Sarni Stok nowe osiedle z apartamentowcami. Do końca prac było jeszcze daleko, bo część budynków pozostawała w stanie surowym. Pozornie – nic ciekawego, zwykła budowa, jakich setki w całym kraju. A jednak to właśnie tam rozegrały się wydarzenia, które zmusiły do reakcji funkcjonariuszy służb specjalnych.

W środku nocy (około godziny 3.30) we wtorek 17 lipca 2018 roku doszło do eksplozji, w wyniku której zawaleniu uległ jeden z budynków, a inne zostały uszkodzone. Na miejsce natychmiast przyjechały wozy straży pożarnej i karetki pogotowia, ale pomoc lekarzy nie była potrzebna, bo o tej porze na budowie nikogo nie było. Dlatego obeszło się bez ofiar, choć straty były ogromne (oszacowano je później na ponad milion złotych).

Od razu rozpoczęto analizę przyczyn wybuchu. Szybko odkryto, iż to nie był wypadek. Wręcz przeciwnie – ktoś celowo do niego doprowadził. „Sprawca zdarzenia podłożył cztery butle gazowe z zawartością gazu propan-butan, które uprzednio przerobiono” – ujawniła Prokuratura Krajowa. Dlaczego? Jakie kierowały nim motywy? Wówczas pozostawało to zagadką. Ale od razu bielscy policjanci przypomnieli sobie o innym wydarzeniu sprzed kilku miesięcy. Na tym samym placu budowy spalona została koparka, a sprawca, którego nadal nie udało się złapać, zostawił kartkę z jednoznaczną informacją (jej treść ujawnił serwis Bielsko.info): „Odejdźcie stąd! Zostawcie te ziemie w spokoju! To pierwsze i ostatnie ostrzeżenie!”. Nikt nie miał wątpliwości, że te dwa ataki są ze sobą połączone. Sprawa wyglądała na bardzo poważną. I wkrótce śledztwo przejął zamiejscowy wydział ds. przestępczości zorganizowanej...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: