2020 – rok wyborów, zmian i nadziei

Znani politycy, dziennikarze, publicyści i twórcy podsumowali dla Państwa rok 2019. Wiele się działo, a nadchodzący czas zapowiada się równie ekscytująco: przed nami niezwykle ważne wybory prezydenckie, a w sporcie mistrzostwa w piłce nożnej Euro 2020. Ciekawej lektury i wielu inspiracji!

Jan Pietrzak: 2019 rok upłynął pod znakiem kolejnych zwycięstw wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. To bardzo ważne wydarzenie, podwójnie zwycięski rok dla Polski – okazało się, że nie uda się powstrzymać Dobrej Zmiany. I zmiany nadal będą postępować – to kluczowa refleksja z mijającego roku. Natomiast sytuacja w 2020 roku nie będzie łatwa: kasty i sfery antyrządowe, a w tym te zagraniczne, będą nam usilnie przeszkadzać. Rosnąca w siłę Polska jest śmiertelnym zagrożeniem dla wrogów. Takich osób również w naszym kraju jest sporo, więc będzie trwał trudny proces i trzeba się uzbroić w cierpliwość. Przy tym należy pamiętać o naszych bohaterach, o odzyskanej niepodległości. Kolejne miesiące zapowiadają dalszy ciąg walki o niepodległą Polskę.

Ryszard Czarnecki: Najważniejsze wydarzenia polityczne A.D. 2019 to niewątpliwie zwycięskie wybory PiS – europejskie (pierwszy raz w historii) i ponownie sejmowe. Te wyniki zwiększają szansę na reelekcje prezydenta Andrzeja Dudy za kilka miesięcy. W wymiarze międzynarodowym najważniejsze było porozumienie USA–Chiny, co nie zmienia strategicznej rywalizacji między tymi dwoma mocarstwami. Waszyngton wprowadził sankcje związane z Nord Stream 2, skutkujące ochłodzeniem relacji nie tylko z Rosją, ale też z Niemcami. Jeśli chodzi o gospodarkę, najważniejsze było utrzymanie przez Polskę najwyższego w Europie wzrostu PKB na mieszkańca. W 2020 roku najważniejsze będą wybory prezydenckie, zarówno w Polsce, jak i w USA. Te drugie będą miały wpływ na losy świata – dla Warszawy najlepsze byłoby oczywiście zwycięstwo Donalda Trumpa.

Zbigniew Kuźmiuk: Zdecydowanie...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: