Krok do przodu zamiast katastrofy. Rocznicowy szczyt NATO

Choć Macron wieszczy „śmierć mózgu”, w Londynie okazało się, że 70-letni pacjent ma się bardzo dobrze. Szczyt rozwiał wiele obaw, wszak poprzedzające go tygodnie pełne były publicznych sporów w łonie NATO. Niektóre wydają się ostatecznie zakończone, w innych trzeba jeszcze ogólnikowe deklaracje zamienić w szczegółowe działania.

„NATO to 29 różnych krajów po obu stronach Atlantyku, z różną historią, różną geografią i różnymi politycznymi partiami u władzy. Więc i są między nami różnice” – tak problemy, jakie pojawiły się w Sojuszu przed londyńskim szczytem, skomentował jego sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Najważniejsze, że daje się te różnice przezwyciężać lub przynajmniej wyciszać z korzyścią dla NATO. Tak było też w Londynie. Wielu ekspertów i publicystów, zwłaszcza z paru zachodnich państw oraz Rosji i Chin, podgrzewało atmosferę i wieszczyło totalną katastrofę. Tymczasem nic takiego się nie wydarzyło. Przywódcy NATO potwierdzili swoje zobowiązanie do wzajemnej obrony zapisane w art. 5, wskazując we wspólnej deklaracji na Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Oświadczenie podkreśla również transatlantycką więź między Europą i Ameryką Północną. Będzie aktualizacja planów obronnych krajów bałtyckich i Polski, będzie więcej pieniędzy na obronność, ale też wskazano na problem Chin i – zapewne w tym kontekście – na kwestię budowy bezpiecznej sieci 5G.

Francuz, Turek, Amerykanin
Przygotowania do szczytu zdominowały – w sensie negatywnym – trzy kwestie. Po pierwsze, bezprecedensowa dywersja Emmanuela Macrona. Po drugie, relacje Turcji z innymi członkami NATO. Po trzecie, spory o wydatki obronne. Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem szczytu Donald Trump ostro skrytykował wypowiedź Macrona o „śmierci mózgu” NATO, mówiąc, że te słowa są „bardzo obraźliwe” dla pozostałych 28 państw. Prezydent Francji wchodząc na szczyt NATO, powiedział, że podtrzymuje swoją wcześniejszą wypowiedź. Odpowiadając na ostre...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: