Nadzorca śledztwa smoleńskiego na taśmach Holendrów. Nowe nagrania pogrążają Kreml

Tuż przed zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Ukrainą terroryści kontaktowali się osobiście z wysokimi oficjelami rosyjskimi, w tym z Władisławem Surkowem, najbliższym doradcą Władimira Putina, byłym rosyjskim wicepremierem – wynika z nagrań ujawnionych przez holenderskich śledczych. Człowiek tego samego Surkowa, Jurij Czajka, od 2010 roku aż do dziś nadzoruje śledztwo w sprawie katastrofy polskiego Tu-154. Inny jego zausznik, Siergiej Szojgu, już 10 kwietnia dowodził akcją „ratowniczą” w Smoleńsku. Te fakty istotnie poszerzają naszą wiedzę na temat tego, komu Donald Tusk oddał smoleńskie śledztwo.

Holenderscy śledczy opublikowali nagrania dźwiękowe, które, jak twierdzą, mogą być dowodem na uwikłanie wysokich rangą rosyjskich oficjeli, bliskich Władimirowi Putinowi, w zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą (lot MH17). Efektem tej zbrodni była śmierć 298 osób, w tym holenderskiego senatora Willema Witteveena.
W apelu o zgłaszanie się nowych świadków wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy (JIT) składający się z ekspertów z pięciu krajów ogłosił, że chce dowiedzieć się, czy Władisław Surkow, najbliższy doradca Putina, Siergiej Szojgu, rosyjski minister obrony, i Aleksander Bortnikow, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa, odegrali jakąś rolę w zestrzeleniu samolotu i zabiciu niemal 300 ludzi znajdujących się na jego pokładzie.
Fred Westerbeke, holenderski prokurator generalny, mówił już wcześniej, że śledczy „mają dowód” na udział Rosji w zbrodni, ale oświadczenie JIT to pierwsza wyraźna sugestia, że ślady mogą prowadzić aż do samego Kremla.

Moskwiczanie przejmują władzę
JIT opublikował niedawno w internecie szereg rozmów liderów prorosyjskich terrorystów na Ukrainie, nagranych w czerwcu i w lipcu 2014 roku. Przypomnijmy: do zestrzelenia malezyjskiego boeinga doszło 17 lipca 2014 roku. Holenderscy śledczy ujawnili również szczegóły dotyczące „bezpiecznych” środków...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: