Czy w Warszawie działał gang samorządowców-łapowników? Nowe wątki sprawy Artura W.

Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne podejrzewają, że były burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy mógł nieformalnie wpływać na decyzje podejmowane w przynajmniej pięciu warszawskich samorządach – ustaliła nieoficjalnie „Gazeta Polska”.

„To wierzchołek góry lodowej” – mówili nieoficjalnie przedstawiciele organów ścigania po zatrzymaniu Artura W., polityka PO, burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy. Według śledczych miał on przyjąć 200 tys. zł łapówki od tureckiego biznesmena Sabriego B. Obydwaj przebywają obecnie w areszcie. Śledztwo w tej sprawie prowadzą Prokuratura Okręgowa w Warszawie i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że coraz więcej dowodów wskazuje, iż Artur W. może być tylko ogniwem jednego z układów korupcyjnych, od lat działającego w warszawskim samorządzie. Ślady prowadzą do kilkunastu samorządowców, w tym dwóch piastujących obecnie kierownicze funkcje w dzielnicach Wilanów i Białołęka. – To dwaj bardzo dobrzy koledzy W. Mieli oni tworzyć nieformalną spółdzielnię, do której należało szereg samorządowców nie tylko z PO, lecz także kojarzonych z lewicą. Dzięki takim relacjom W. mógł wpływać na podejmowane decyzje w kilku dzielnicach – mówi „GP” osoba znająca materiały śledztwa. Chodzi o przynajmniej pięć stołecznych samorządów: Wilanów, Bielany, Białołęka, Wola i Ochota – ustaliła „GP”.

Dwóch ważnych samorządowców
Tydzień temu „GP” ujawniła, że sprawa Artura W. to wycinek większej operacji prowadzonej od dawna przez CBA. 29 października tego roku służba kierowana przez Ernesta Bejdę przekazała wątek ówczesnego burmistrza dzielnicy Włochy do prowadzenia Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Tego też dnia zostało wszczęte śledztwo, a W. wraz z tureckim biznesmenem Sabrim B. zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty korupcji. Z informacji „GP” wynika, że dzięki materiałom zabezpieczonym podczas przeszukania śledczy trafili na ślad istnienia...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: