Rakieta zawiodła Putina. Atomowe manewry Grom-2019

Ćwiczeń wojsk nuklearnych na tak wielką skalę Rosja jeszcze nie widziała. Wszystko poszło zgodnie ze scenariuszem. Z jednym wyjątkiem. Na tyle jednak ważnym, że stawia on pod znakiem zapytania gotowość Rosji do jądrowej konfrontacji z USA i NATO.

Ćwiczenia całej atomowej triady (siły lądowe, powietrzne, morskie) odbywają się w Rosji tradycyjnie co roku niedługo po manewrach strategicznych całej armii. W tym roku były to manewry Centr-2019. Tradycyjnie też rosyjskie ćwiczenia sił nuklearnych noszą kryptonim Grom. Tym razem testowano system dowodzenia i kontroli (C2) oraz skuteczność nuklearnej triady w dniach 15–17 października. Niezależnie do tego, co oficjalnie mówiło ministerstwo obrony, scenariusz Grom-2019 był jasny: na jednym ze strategicznych kierunków Rosji wybucha poważny konwencjonalny konflikt zbrojny, który przeradza się w wojnę atomową. Podobnie było w poprzednich latach. Ale tegoroczne ćwiczenia były bez precedensu, jeśli chodzi o ich skalę i intensywność.
 
Atomowy pokaz siły
W tym roku w ćwiczenia Grom zaangażowano rekordową liczbę żołnierzy i ilość uzbrojenia. To miał być pokaz mocy i możliwości rosyjskich sił jądrowych, mocny sygnał wysłany – rzecz jasna – do USA i NATO. W manewrach wzięło udział 12 tys. żołnierzy z Floty Północnej i kilku okręgów wojskowych Rosji. Zaangażowano 213 różnego rodzaju wyrzutni Strategicznych Wojsk Specjalnego Przeznaczenia (stacjonarne i mobilne wyrzutnie lądowe), lotnictwa strategicznego i morskiego komponentu sił jądrowych (okręty typu SSBN). Jeśli chodzi o komponent lądowy atomowej triady, to w ćwiczeniach wzięło udział 310 różnych pojazdów bojowych i specjalnego przeznaczenia, no i oczywiście gros wspomnianych 12 tys. żołnierzy. Komponent powietrzny to 105 samolotów (w tym 5 bombowców strategicznych) lotnictwa dalekiego zasięgu i wojskowego lotnictwa transportowego. Wreszcie trzecia część – morska – atomowej triady: 20 okrętów, w tym pięć podwodnych....
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: