Mamy własnego międzygalaktycznego podróżnika

18 miliardów kilometrów – mniej więcej w takiej odległości od Ziemi znajduje się teraz sonda Voyager-2. Oznacza to, że jest drugim w historii urządzeniem (po sondzie Voyager-1) zbudowanym przez człowieka, które przekroczyło granicę naszego Układu Słonecznego. Co więcej, satelita cały czas dostarcza NASA dane pozwalające odkryć tajemnice najodleglejszych zakątków kosmosu.

Voyager-2 został wystrzelony z Przylądka Canaveral 20 sierpnia 1977 roku. Przestrzeń kosmiczną eksploruje więc od ponad 42 lat. Początkowym celem misji było sfotografowanie dwóch gazowych olbrzymów: Jowisza i Saturna. Jednak sonda sprawowała się na tyle dobrze, że naukowcy z Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przeprogramowali ją w ten sposób, aby zbadała także pozostałe planety zewnętrzne: Urana i Neptuna. Po dostarczeniu informacji o wszystkich czterech gazowych olbrzymach naszego Układu Słonecznego eksperci z NASA postanowili wykorzystać Voyagera-2 do obserwacji krańcowych obszarów heliosfery (granicy naszego układu planetarnego) oraz do mierzenia właściwości fizycznych przestrzeni międzygwiezdnej.
Jakiś czas temu świat obiegła wiadomość, że sonda, która od 42 lat przemierza kosmos, wkroczyła w przestrzeń międzygwiezdną. Jest to obszar poza granicą utworzoną przez wiatr słoneczny, przypominający kształtem gigantyczną bańkę mydlaną. Warto podkreślić, że heliosfera blokuje promieniowanie odległych od nas gwiazd i chroni przed nim planety Układu Słonecznego. Upraszczając – spełnia podobną rolę jak atmosfera dla Ziemi.
Jednak przekroczenie tej granicy to niejedyny sukces sondy Voyager-2. Udało jej się również przesłać do NASA dane z tego odległego zakątka kosmosu. Wynika z nich m.in., że pomiędzy heliosferą a resztą galaktyki występuje wyraźna granica, choć wcześniej naukowcy sądzili, że jest ona bardziej płynna. Co ciekawe, na podstawie sygnałów z sondy ustalono również, że heliosfera jest symetryczna.
Warto zaznaczyć,...
[pozostało do przeczytania 9% tekstu]
Dostęp do artykułów: