Złote dziecko warszawskiego samorządu. Chronił strategiczne spółki, jeździł (nie)swoim lamborghini

Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne badają związki Artura W., podejrzanego o korupcję burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy, z developerami działającymi w stolicy – ustaliła „Gazeta Polska”.

Ta sprawa może wstrząsnąć warszawskim samorządem. Pod koniec października tego roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, zatrzymali 43-letniego Artura W., wieloletniego stołecznego samorządowca i burmistrza dzielnicy Włochy. Miał on przyjąć 200 tys. zł łapówki od tureckiego biznesmena Sabriego B. za pomoc w uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej jednej z jego inwestycji. Obydwaj trafili do aresztu. To jednak wierzchołek góry lodowej. Z ustaleń „GP” wynika, że śledczy prześwietlają relacje samorządowca nie tylko z Turkiem, lecz także z działającymi w stolicy developerami. To właśnie jeden z nich miał użyczyć mu luksusowego SUV-a Lamborghini Ursus, wartego grubo ponad milion złotych. Tymczasem zatrzymanie i zarzuty zakończyły karierę „złotego dziecka” warszawskiego samorządu. Został wykluczony z Platformy i najprawdopodobniej straci też stanowisko burmistrza. Z kolei Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, polecił skontrolować podejmowane przez niego decyzje. Kim jednak faktycznie jest Artur W. i co może wiedzieć o korupcji w warszawskim samorządzie?

Pomoc matki i praca w Ratuszu
W. urodził się 4 lutego 1976 roku w Zgorzelcu. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ma brata, który pracuje w jednym z tabloidów. Sam Artur W. – jak wynika z jego bardzo krótkiego życiorysu zamieszczonego na stronie Urzędu Dzielnicy Włochy – trafił do warszawskiego samorządu tuż po studiach. Pracował m.in. w wydziale geodezji Urzędu Dzielnicy Mokotów, a także w Biurze Gospodarki Nieruchomościami stołecznego Ratusza, znanym z afery reprywatyzacyjnej. Rozmówcy „GP” przyznają, że motorem napędowym jego kariery od początku była matka Elżbieta,...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: