Jak dysydent pokonał KGB. Sylwetka „niereformowalnego wroga systemu”

Najwyższą wartością była dla niego wolność, a śmiertelnym wrogiem władza zniewalająca człowieka. Nieustępliwy i niezniszczalny, wygrał z sowieckimi psychuszkami, a wydostawszy się na Zachód, do końca swych dni walczył o wolną i demokratyczną Rosję. Tak samo niszczyli go Chruszczow, Andropow i Putin. Ale bez wątpienia to on tę walkę wygrał.

Wybitny pisarz, dysydent, obrońca praw człowieka, w ostatnich latach życia ciężko doświadczony chorobami i okrutnymi oskarżeniami – Władimir Bukowski – zmarł na zawał serca 27 października br. wieczorem w Cambridge. Znany rosyjski pisarz Wiktor Szenderowicz napisał na Facebooku: „Jedno z zupełnie nielicznych nazwisk, które symbolizują odwagę i godność narodu. To, że ten wielki człowiek umarł na wygnaniu jako marginalna postać, że jego nazwisko nie jest znane przeważającej liczbie młodych Rosjan – to nasza kolejna hańba. A to, że nawet nie uważamy tego za hańbę, to hańba po dwakroć”.

Psychiatria dla dysydentów
Władimir Bukowski urodził się w 1942 roku w baszkirskim mieście Belebej, gdzie w czasie wojny ewakuowano jego rodziców. Później rodzina wróciła do Moskwy. Jego ojciec był pisarzem i dziennikarzem. Przełomowym dniem w życiu 14-letniego wówczas Wołodii był ten, w którym usłyszał historyczne, potępiające stalinizm wystąpienie Nikity Chruszczowa na XX Zjeździe KPZS. To wtedy Bukowski stał się zagorzałym wrogiem komunistycznej ideologii. Był później wielokrotnie więziony za publikowanie w samizdacie, za „antysowiecką agitację”, za organizowanie demonstracji w obronie pisarzy. Łącznie przesiedział w zamknięciu 12 lat.
Zaczęło się od „wilczych biletów”. W 1959 roku Bukowskiego wyrzucono ze szkoły za udział w stworzeniu podziemnej, ręcznie pisanej gazetki. Edukację kontynuował w szkole wieczorowej. W 1960 roku za współorganizowanie regularnych spotkań młodzieży pod pomnikiem Majakowskiego Bukowski wyleciał ze studiów na Uniwersytecie Moskiewskim. Aresztowany został...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: