Wieści ze WSCHODU

Dyplomatyczny zgrzyt

Dmitrij Miedwiediew odwiedził Kuryle. Monitorując sytuację na wyspie Kunaszyr, nakazał objąć region specjalnym nadzorem. Reakcja drugiej strony była natychmiastowa. Japoński MSZ wezwał do siebie rosyjskiego ambasadora, który otrzymał notę protestacyjną. Doszło również do ostrej wymiany zdań między ministrami spraw zagranicznych obu państw.

Sytuacja patowa

Rosyjska obecność militarna w Tadżykistanie stoi pod znakiem zapytania. Władze w Duszanbe żądają od władz na Kremlu wyższej opłaty dzierżawnej za użytkowanie bazy na swoim terytorium (co najmniej 250 mln dolarów rocznie). Moskwa nie przyjmuje tego do wiadomości i w ramach protestu w ogóle przestała płacić.

Prawne bezprawie

Duma Państwowa uchwaliła kontrowersyjną ustawę zaostrzającą zasady działania organizacji pozarządowych (NGO's), które otrzymują granty z zagranicy i uczestniczą w życiu politycznym. NGO's otrzymają status „organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów” i zostaną objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.  Zdaniem mediów w Rosji, nowe przepisy obejmą ponad 100 organizacji pozarządowych, w tym Moskiewską Grupę Helsińską (MGH), Ruch Praw Człowieka i stowarzyszenie Gołos, czyli organizacje, które były wśród najgłośniejszych krytyków przebiegu zeszłorocznych  wyborów parlamentarnych  i tegorocznych wyborów prezydenckich w Rosji.
[pozostało do przeczytania -5% tekstu]
Dostęp do artykułów: