Spór o miliony ojca chrzestnego. TW „Stanisław”, luksusowe apartamenty i dzieła sztuki

Fundacja założona przez nieżyjącego już mecenasa sztuki od lat domaga się od Władysława Bartoszewskiego jr. zwrotu wartego 16 mln zł majątku, który miał należeć do fundatora. Kandydat PSL twierdzi, że roszczenia są bezpodstawne.

Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie to organizacja zajmująca się gromadzeniem i wystawieniem dzieł sztuki. Należy do niej ponad 4,5 tys. eksponatów. Te przedmioty, m.in. rzeźby i obrazy, można oglądać w polskich muzeach, głównie w warszawskim Zamku Królewskim. Fundatorem i darczyńcą tej powstałej w październiku 1986 roku organizacji był znany marszand i mecenas sztuki Andrzej Ciechanowiecki (zmarł w listopadzie 2015 roku).
Przez lata w pracach Fundacji reprezentował go chrześniak Władysław Teofil Bartoszewski, obecnie lider warszawskiej listy PSL w wyborach do Sejmu. Jednak po jakimś czasie doszło między nimi do konfliktu. Według Fundacji Bartoszewski jr miał nie rozliczyć się ze swoim chrzestnym z majątku, który po śmierci Ciechanowieckiego miał zostać przekazany na rzecz dbającej o dzieła sztuki organizacji. W efekcie do sądu wpłynął pozew przeciwko Bartoszewskiemu jr. Fundacja domaga się od niego zwrotu majątku wartego około 16 mln zł.
Z ustaleń „GP” wynika, że Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo. Jednak pod koniec września tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił korzystny dla Bartoszewskiego jr. wyrok, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy. Pełnomocnik kandydata na posła z listy PSL w piśmie do „GP” przekonuje, że roszczenia Fundacji są bezzasadne. Zaznaczył, że jego klient nigdy nie zarządzał majątkiem Ciechanowieckiego, a relacje z nim zakończył, gdy wyszło na jaw, że był on tajnym współpracownikiem PRL-owskich służb specjalnych. „GP” ujawnia kulisy tej sprawy.

Pełnomocnictwo z 2004 roku
Władysław Teofil Bartoszewski jr urodził się 22 października 1955 roku. Jest synem Władysława Bartoszewskiego (zmarłego w kwietniu...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: