Boris Johnson i wyjście z sytuacji bez wyjścia. Nowe pomysły w brexitowej rozgrywce

Wraz ze zbliżającym się „ostatecznym” terminem wyjścia z UE – 31 października – Boris Johnson stoi przed kilkoma dylematami. Wiele wskazuje na to, że będzie kolejnym brytyjskim premierem, który mimo dobrych chęci nie będzie w stanie zrealizować tego, co obiecał.

W ostatnich tygodniach okazało się, że kluczowym pytaniem nie jest to, czy Boris Johnson ma pomysł na to, jak doprowadzić sprawę brexitu do jakiegokolwiek finału. Dużo ważniejsze jest to, czy brytyjski premier ma w ogóle w swoich rękach na tyle realnych instrumentów, by jakikolwiek swój pomysł zrealizować. Jeśli chciałby doprowadzić do renegocjacji umowy – będzie na łasce Komisji i Rady Europejskiej, jeśli obrazi się na UE i będzie dążył do wyjścia bez umowy – taką możliwość zablokuje mu brytyjski parlament. Nic dziwnego, że ostatnie działania Johnsona przypominają szarpaninę, która wszystkich męczy, ale z której niewiele wynika.

Propozycja Johnsona
W ubiegłą środę Boris Johnson przedstawił swój „pozytywny plan”, który miał być drogą pośrednią pomiędzy twardym brexitem a umową w wersji wynegocjowanej przez premier May, która była głównym powodem opuszczenia jej gabinetu. „W chwili, gdy wyborcy desperacko pragną, abyśmy skupili się na ich priorytetach, my nadal przeżuwamy temat brexitu, podczas gdy to, czego ludzie chcą – czego chcą zwolennicy wyjścia, zwolennicy pozostania, czego chce świat – to spokojne i rozsądne potraktowanie tematu i pójście dalej. I właśnie dlatego 31 października wychodzimy z UE, niezależnie od wszystkiego. Doprowadźmy brexit do końca. Możemy, musimy i zrobimy to” – mówił Johnson.
Najważniejszą częścią nowych propozycji Johnsona była próba znalezienia nowego rozwiązania dla tzw. Backstopu, czyli kwestii granicy pomiędzy Irlandią Płn., będącą częścią Zjednoczonego Królestwa, a Irlandią, która pozostanie w UE. Plan Johnsona, nazwany „dwiema granicami na cztery lata”, zakłada, że wraz końcem okresu przejściowego – w...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: