Ogromna farma solarna powstanie w Polsce

Niedaleko miasta Turek w województwie wielkopolskim powstanie największa w naszym regionie Europy elektrownia fotowoltaiczna. Docelowo jej moc wyniesie 600 megawatów, czyli odpowiadać będzie za 3 proc. energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii.

Produkcja energii elektrycznej przy wykorzystaniu paliw kopalnianych takich jak węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny wiąże się z ogromnym skażeniem środowiska naturalnego. Przez dekady ludzkość ignorowała niebezpieczeństwa związane z tym procederem, aż kondycja naszej planety znalazła się w opłakanym stanie. Aby zapobiec dalszej dewastacji Ziemi, konieczne jest inwestowanie w sektor odnawialnych źródeł energii.

W lipcu br. na łamach „GP” pisaliśmy o uruchomieniu największej farmy solarnej na świecie – Noor Abu Dhabi. Znajduje się ona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a jej moc szczytowa wynosi 1177 MW.

Kilka dni temu do mediów trafiła informacja, że również w Polsce powstanie ogromna elektrownia fotowoltaiczna – największa w naszej części Europy i jedna z największych na starym kontynencie. Budowę zaplanowano na terenie wschodniej Wielkopolski, niedaleko miasta Turek, na gruntach rolnych niskiej klasy, zdegradowanych przez działalność górniczą. Jednocześnie te tereny otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanej energii elektrycznej. Za inwestycje odpowiedzialne będą spółki Energia Przykona z grupy NeoInvestments oraz China Sinogy Electric Engineering, która dostarczy odpowiednią technologię. Pierwszy etap inwestycji o mocy 200 MW ma powstać do końca 2020 roku na 320 hektarach. Docelowo moc farmy solarnej ma wynosić 600 MW, co będzie stanowiło 3 proc. energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł. Ekoelektrownia pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 350 tys. ton rocznie.

Inwestycja przyczyni się również do realizacji założeń Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku, której...
[pozostało do przeczytania 11% tekstu]
Dostęp do artykułów: