Polska naprawdę smakuje. Eksperci i klubowicze o płodach polskiej ziemi

Podczas V Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” odbyła się debata na temat polskiego rolnictwa i działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego. – Polska żywność to hit eksportowy, a wartość sprzedaży przekroczyła już 30 mld zł rocznie, co chyba najlepiej świadczy o jakości – powiedział podczas spotkania z klubowiczami Janusz Ciesielski, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego w Łodzi.

Podczas odbywającego na początku września spotkania Klubów „GP” w Sulejowie jednym z głównych tematów było rolnictwo. Gościem specjalnym zjazdu był minister Jan Krzysztof Ardanowski, który powiedział o problemach obszarów wiejskich i szansach polskiego rolnictwa. Szczególną uwagę zebranych zwrócił jednak panel z udziałem Janusza Ciesielskiego, dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego w Łodzi.

Polskie przewagi
Gość Klubów „GP” na początku scharakteryzował sytuację polskiego rolnictwa. Jak podkreślił, wartość eksportu płodów rolnych z naszego kraju stale rośnie i przekroczyła już 30 mld zł rocznie. Zdaniem eksperta wynika to przede wszystkim z jakości i smaku, który jest ceniony na całym świecie. – Dużym atutem jest nasza ziemia. To, że nie jest ona skażona chemią i nawozami. Polscy rolnicy nadal stosują nawóz naturalny i płodozmian, co znacznie wpływa na jakość produktów. Jesteśmy na przykład największym w Europie i trzecim na świecie producentem drobiu. Mimo że niektórzy krytykują fermy, to jednak drób jest karmiony polskimi paszami, co oczywiście wpływa na smak mięsa – mówił Ciesielski. Zdaniem dyrektora podejmowane są działania, aby utrzymać charakter polskiej produkcji rolnej. Szczególny nacisk kładziony jest na zapewnienie rozwoju małych rodzinnych gospodarstw. – Wiele się zadziało w ostatnich latach. Rolniczy handel detaliczny – sprzedaż bezpośrednia i zwolnienie z podatków. To duża zmiana i aż chciałoby się zapytać, dlaczego nie zrobiliśmy tego...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: