Wyrok za skrajne błędy lewicy. 100 tys. euro dla rodziny Olewnika i miażdżące orzeczenie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że polskie władze mogły przyczynić się do śmierci Krzysztofa Olewnika, syna znanego biznesmena z branży mięsnej. Obciąża to organy ścigania i urzędników za rządów SLD.

To jedna z największych plam na honorze polskich organów ścigania III RP. Niespełna 18 lat temu doszło do porwania, a dwa lata później zamordowania Krzysztofa Olewnika, syna znanego biznesmena z branży mięsnej. Do dziś – mimo wieloletniego śledztwa oraz prac sejmowej komisji śledczej – nieznane są w pełni okoliczności całej sprawy, a winni nie zostali ukarani. W efekcie Danuta Olewnik-Cieplińska, siostra zamordowanego, i Włodzimierz Olewnik, jego ojciec, złożyli skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 5 września tego roku zapadł wyrok w tej sprawie. Trybunał przyznał rodzinie Krzysztofa Olewnika 100 tys. euro. W uzasadnieniu stwierdził, że polskie władze są odpowiedzialne za skrajne błędy organów ścigania, które doprowadziły ostatecznie do śmierci porwanego67. W tym czasie na czele rządu Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy stał premier Leszek Miller (obecnie europoseł). Trybunał poważnie skrytykował też późniejsze działania prokuratury, która cały czas prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Trzy samobójstwa
Krzysztof Olewnik został porwany ze swojego domu w miejscowości Świerczynek, koło Drobina (woj. mazowieckie) w nocy z 26 na 27 października 2001 roku. Było to tuż po imprezie, w której uczestniczyli wpływowi policjanci z Płocka i okolic. Od tego czasu przez blisko dwa lata syn Włodzimierza Olewnika był więziony. Porywacze wielokrotnie kontaktowali się z rodziną uprowadzonego, która ostatecznie 24 lipca 2003 roku przekazała im 300 tys. euro okupu. Ponad miesiąc później, w nocy z 4 na 5 września, Krzysztof Olewnik został jednak zamordowany. Jego zwłoki zakopano. Zostały odnalezione dopiero trzy lata później. Według śledczych grupą, która...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: