Skok na miliony Bartimpeksu. Działalność „obrotnego” menedżera

Białostoccy śledczy nie mają wątpliwości, że znany menedżer Grzegorz Ś. w ciągu kilku lat wyprowadził z imperium nieżyjącego miliardera Aleksandra Gudzowatego majątek opiewający przynajmniej na 96 mln zł.  

Jest 14 lutego 2013 roku. Tego dnia w wieku 74 lat umiera Aleksander Gudzowaty, miliarder, twórca grupy Bartimpex, który dorobił się swojej fortuny na handlu rosyjskim gazem. Tuż przed śmiercią w rozmowie z synem Tomaszem przyznaje, że chciałby, aby spółkami z jego imperium w dalszym ciągu zarządzał znany menedżer, były prezes Rafinerii Trzebinia Grzegorz Ś. Tak też się stało. Tomasz Gudzowaty uszanował ostatnią wolę ojca. Dopiero po kilku latach zorientował się, że Ś. dokonał szeregu wątpliwych transakcji, które pozwoliły mu m.in. poprzez cypryjskie spółki przejąć wielomilionowy majątek dawnego imperium Gudzowatego. Z pomocą prawników i międzynarodowej wywiadowni gospodarczej syn miliardera zgromadził szereg dowodów wskazujących na liczne oszustwa menedżera. Na podstawie złożonego przez niego zawiadomienia białostocki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej wszczął w tej sprawie śledztwo. Pół roku później Ś. wraz z dwoma innymi osobami został zatrzymany. Prokuratura postawiła całej trójce zarzut wyprowadzenia ze spółek nieżyjącego miliardera majątku o wartości co najmniej 96 mln zł. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Rekomendacja Józefa Oleksego
Grzegorz Ś., rocznik 1965, pojawił się u Gudzowatego w 2011 roku, po krótkiej współpracy z innym biznesmenem Józefem Wojciechowskim, kontrolującym działającą w branży deweloperskiej grupę JW Construction. W tym czasie Grzegorz Ś. był oskarżony o oszustwa podatkowe na kwotę ponad 760 mln zł, których miał się dopuścić, będąc prezesem Rafinerii Trzebinia (sześć lat później został uniewinniony). Było to jedno z postępowań dotyczących tzw. mafii paliwowej, prowadzone przez...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: