SurkovLeaks. Rosyjska wojna hybrydowa od kuchni

Analiza wykradzionych maili wpływowego doradcy Putina potwierdza zaangażowanie Kremla w konflikt zbrojny w Donbasie i udowadnia, że podsycanie sporów to tylko część szerszej polityki Moskwy, której celem jest destabilizowanie całej Ukrainy. Współautorka raportu ostrzegła w Brukseli, że metody, które Rosja stosuje na Ukrainie, są również wykorzystywane w innych krajach, także zachodnich.

Kreowanie chaosu, inspirowanie protestów, manipulowanie opinią publiczną – to niektóre z metod działania Rosji w wojnie hybrydowej przeciwko Ukrainie, o których opowiadała 3 września w Parlamencie Europejskim współautorka raportu „The Surkov Leaks” – Alja Szandra. Na co dzień jest ona redaktorem naczelnym ukraińskiej gazety internetowej Euromaidan Press. Analizę napisała wspólnie z brytyjskim parlamentarzystą Robertem Seelym. Opracowanie zaprezentowane zostało w Brukseli podczas spotkania, którego gospodarzami byli brytyjski europoseł konserwatystów Geoffrey van Orden i eurodeputowana PiS Anna Fotyga. Raport powstał na bazie dokumentów, które zostały wykradzione przez hakerów ze skrzynki mailowej Władisława Surkowa. „Mamy raport przedstawiający działania, które zaczęły się w 2014 r. i trwają do dziś” – mówiła podczas spotkania w Brukseli Anna Fotyga.
Surkow od lat jest jednym z głównych architektów polityki Rosji wobec zachodniego sąsiada oraz nieoficjalnym kuratorem tzw. republik ludowych w Donbasie, czyli quasi-państewek rebeliantów zarządzanych i kontrolowanych przez Moskwę. Wiadomo nieoficjalnie, że Surkow nieraz składał wizyty w okupowanych Doniecku i Ługańsku. „Ujawnione maile Władisława Surkowa nie powinny pozostawiać wątpliwości co do natury konfliktu na Ukrainie: Kreml zarządza i finansuje wojnę w Donbasie pod pozorem wewnętrznego separatyzmu, w którego tworzenie Kreml jest równie zaangażowany” – czytamy w raporcie. Przed jego publikacją o rosyjskiej strategii można było mówić, opierając się na domysłach i analizie wydarzeń. „Włamanie do e...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: