Gawłowski dla PO bezkonkurencyjny. Jak nie wystawić skompromitowanego polityka i zrobić go senatorem

Władze Platformy Obywatelskiej znalazły sposób, jak pomóc głównemu oskarżonemu w aferze melioracyjnej, posłowi Stanisławowi Gawłowskiemu, aby dostał się do Parlamentu w jesiennych wyborach. W okręgu koszalińskim, w którym Gawłowski chce kandydować do Senatu z własnego komitetu, Koalicja Obywatelska nie wystawi własnego kandydata i udzieli cichego poparcia politykowi, który według śledczych przyjmował setki tysięcy złotych łapówek.

Już dwa miesiące temu aktyw Platformy Obywatelskiej z Koszalina jednogłośnie rekomendował posła Stanisława Gawłowskiego jako jedynkę w wyborach do Sejmu. „Koła zgłaszały tę kandydaturę, ludzie byli jednomyślni, że Stanisław Gawłowski powinien startować. My jako zarząd partii tę propozycję kół zatwierdziliśmy jednogłośnie – tłumaczył „Gazecie Wyborczej” Tomasz Sobieraj, który stoi na czele zarządu koszalińskiej Platformy. „Nie da się ukryć, że prokuratura jest upolityczniona. Dobrze, że poszedł już akt oskarżenia do sądu. Poseł Gawłowski będzie mógł się obronić i oczyścić z zarzutów. Wierzę w niezawisłość sądu” – dodał polityk. Ale to właśnie sądy już czterokrotnie uznały, że „upolityczniona prokuratura” zebrała materiał dowodowy, który wysoce uprawdopodabnia, że Gawłowski popełnił czyny zarzucane mu przez śledczych. Dlatego cztery składy sędziowskie zdecydowały o areszcie dla byłego sekretarza generalnego PO na okres trzech miesięcy. Politykowi zarzucono w sumie siedem przestępstw, w tym cztery o charakterze korupcyjnym. Polityk w zamian za ułatwianie wygrywania przetargów biznesmenom miał przyjąć łapówkę w wysokości co najmniej 750 tysięcy złotych, w tym apartament na chorwackiej wyspie Brać.

„Moją kandydaturę zgłaszały powiatowe i miejskie koła koszalińskiej PO” – chwalił się „Wyborczej” poseł Stanisław Gawłowski. „Jestem wdzięczny za rekomendację, chociaż o nią nie prosiłem. Ta rekomendacja to dowód na to, że zdaniem członków koszalińskiej PO działania prokuratury to nagonka na mnie, która ma...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: