Trump kontra Putin w Polsce

10 lat temu w rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte przemawiał premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Przedstawił wówczas swoją wizję jej przyczyn, zrównując podpisywane w latach 30. dwustronne umowy pomiędzy Niemcami a innymi państwami ówczesnej Europy, w tym Polski, z paktem Ribbentrop-Mołotow.

Tym samym Putin wykluczył ZSRS z grupy agresorów i uznał za niebyły atak Rosji na Polskę, który nastąpił ledwie 17 dni po pierwszych strzałach z pancernika Schlezwig-Holstein. Zasugerował także, że wśród państw odpowiedzialnych za wybuch II wojny światowej znajduje się nasz kraj. Te rozważania skontrował wówczas polski prezydent Lech Kaczyński, który przeszło rok wcześniej z manifestacji w Tbilisi przestrzegał świat przed rosyjskim imperializmem o twarzy Putina. Kilka miesięcy przed uroczystościami na Westerplatte polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski snuł oficjalnie wizję Rosji będącej częścią NATO i nawoływał, aby sojusz był gotów do takiego rozwiązania. Potem był Smoleńsk, wojna na Ukrainie i kolejne zbrodnie postkomunistycznego reżimu z Moskwy, zwieńczone zestrzeleniem przez wyrzutnię należącą do rosyjskiej armii lecącego z Holandii pasażerskiego samolotu MH17, co skutkowało śmiercią 298 cywili.
Rosyjski premier z mównicy na Westerplatte nawoływał świat do budowania relacji z Rosją, za przykład podając współpracę jego państwa z Niemcami. Mówił: „Relacje rosyjsko-niemieckie, oparte o współpracę i partnerstwo, a nie o historyczne rozrachunki, są przykładem tego typu zdrowych porozumień. I właśnie chcielibyśmy, by stosunki polsko-rosyjskie były pozbawione tego nawarstwienia dziejów i rozrachunków historycznych i były oparte o zasadę dobrosąsiedztwa”. Te słowa Władimir Putin wypowiadał na kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy gazociągu Nord Stream, którego budowę zainicjowano 9 kwietnia 2010 roku. Gazociąg powstał i stał się natychmiast narzędziem nacisków na państwa Europy Środkowej. Niemiecko-...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: