Surowe kary za zabawę w Boga. Naukowcy bez moralności

Blisko rok temu świat obiegła informacja, że chiński naukowiec zmodyfikował genetycznie dzieci kilku par świeżo upieczonych rodziców, i to bez ich wiedzy. Eksperyment został uznany za skrajnie niemoralny i nieetyczny. Aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości, chiński rząd postanowił uregulować tę kwestię prawnie.

Na łamach „Gazety Polskiej” kilkakrotnie opisywaliśmy szokujący eksperyment przeprowadzony przez chińskiego naukowca He Jiankuiego, który zdecydował się zmodyfikować genetycznie dzieci bliżej nieokreślonej liczby par świeżo upieczonych rodziców. Z pomocą potężnego narzędzia biotechnologii, czyli CRISPR-Cas9 (metoda inżynierii genetycznej pozwalająca na manipulacje genomem danego organizmu), usunięto im gen CCR5, którego brak w genomie ludzi skutkuje odpornością na zarażenie się wirusem HIV, a także zwiększa sprawność intelektualną.

Niemal cały świat nauki zdecydowanie potępił tego typu eksperymenty. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia oświadczyli, że modyfikacje genetyczne są ogromnym zagrożeniem dla naszego gatunku. Lekarze uważają, że gen CCR5, który został wyodrębniony z komórek dzieci, w jednym przypadku może chronić przed wirusem HIV, ale jednocześnie przyspieszać infekcje spowodowane innymi groźnymi wirusami. Co więcej, ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu Berkeley ujawniły, że dzieci ze zmienionym genem CCR5 będą żyły krócej niż te bez modyfikacji.

Po blisko roku od ujawnienia procederu modyfikowania genetycznego organizmów dzieci rząd Chin postanowił zmienić prawo, aby uregulować tę kontrowersyjną kwestię. Od teraz wszystkie firmy i placówki biotechnologiczne działające na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni będą bacznie monitorowane pod względem wykonywania eksperymentów na ludziach, a dokładnie na embrionach i komórkach macierzystych, oraz wykorzystania technologii CRISPR-Cas9 wraz z jej pochodnymi. Nowe regulacje mają zapobiec nielegalnym i niekontrolowanym przez instytucje...
[pozostało do przeczytania 5% tekstu]
Dostęp do artykułów: