Tajemnica „Złotych Chłopców”. Słoweńskie śledztwo, bracia V. i podróż do Mediolanu

Kobieta podszywająca się pod pracownika Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w lipcu 2014 roku zorganizowała operację transportu do Włoch skrzyni zawierającej sztabki wyglądające na złoto. Uczestniczący w niej byli żołnierze GROM byli przekonani, że realizują… tajną rządową misję – wynika ze śledztwa „Gazety Polskiej”.

Jolanta S. vel Sara W. to 44-letnia kobieta, która przez kilka lat podszywała się pod pracownika Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Agencji Wywiadu (AW). W ubiegłym tygodniu „Gazeta Polska” opisała jej historię. Ujawniliśmy, że kobiecie uwierzyło część byłych żołnierzy GROM oraz emerytowanych pracowników służb mundurowych. Jolanta S. vel Sara W. miała wykorzystywać ich do realizacji rzekomo tajnych rządowych misji.
Z ustaleń „GP” wynika, że jedna z nich odbyła się na początku lipca 2014 roku. Chodziło o transport do Mediolanu skrzyni zawierającej sztabki wyglądające na złote. W operacji, której nadano kryptonim „Złoci Chłopcy”, brało udział kilku byłych komandosów GROM. Z dokumentów, do których dotarła „GP”, wynika, że Jolanta S. vel Sara W. zorganizowała podróż do Mediolanu w ramach współpracy z kancelarią prawną LTA Filipa Dopierały, pracującą wówczas na rzecz jednego z klientów – spółki zajmującej się handlem złotem. Jej właściciele twierdzą, że kilka tygodni wcześniej mieli zostać okradzeni na Słowenii ze sporej ilości kruszcu. Złożyli w tej sprawie zawiadomienie do tamtejszych organów ścigania. W jaki sposób łączy się to z tajemniczym wyjazdem do Mediolanu? „Gazeta Polska” ujawnia kulisy tej sprawy.

Plan: prowokacja
I. i K. to dwaj biznesmeni zajmujący się m.in. handlem złotem. 6 kwietnia 2014 roku ich zarejestrowana w Poznaniu firma (obecnie nie istnieje) miała sprzedać kruszec o wartości ponad 456 tys. euro obywatelom Włoch. Do transakcji miało dojść na terenie Słowenii. Jednak polscy biznesmeni – jak twierdzą – zostali okradzeni ze złota w okolicach Lubljany. O...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: