Prawo pałki zamiast prawa wyboru. Putin tłumi protesty

Kreml stawia na siłę. Skoro ludzie protestują przeciwko fasadowym wyborom, to trzeba ich pacyfikować. Liderów opozycji zamknąć, a może nawet zabić. Siłowicy podpowiadają Putinowi coraz bardziej radykalne kroki.

Różnie szacowana jest frekwencja na demonstracji 27 lipca. Od 3500 (dane władz) po 20 tys. (oceny opozycji). Pewne jest za to, że tydzień wcześniej na ulice wyszły 22 tys. ludzi i była to największa demonstracja od protestów podczas zimy 2011/2012. Władze nie spodziewały się tak masowego wyjścia mieszkańców Moskwy na ulice, ponieważ zakładały, że ludzie przestraszą się gróźb i swoje zrobi sezon urlopowy. Tymczasem protest szybko stracił lokalny charakter – pojawiły się hasła „Rosja bez Putina!” i „Rosja będzie wolna!”. To skłoniło władze do przyjęcia ostrego kursu. Po pierwsze, nie wydano zgody na protest 27 lipca. Po drugie, już kilka dni wcześniej zaczęły się rewizje i zatrzymania opozycjonistów – tak naprawdę w związku z planowaną demonstracją. Po trzecie, już w dniu protestu policja i Rosgwardia z premedytacją zastosowały brutalną siłę, niewspółmierną do sytuacji.
 
Polowanie na opozycję
Napięcie w Moskwie rosło od dobrych kilku tygodni, gdy okazało się, że władze dążą do wyeliminowania z wyborów lokalnych (8 września) kandydatów niezależnych i krytycznych wobec reżimu. Przy fatalnych notowaniach Jednej Rosji zbyt duże jest ryzyko, że opozycja wygra we wrześniowych wyborach do moskiewskiej Dumy. Postanowiono rozwiązać problem w sposób najprostszy, ale też bulwersujący. Pod pretekstem nieprawidłowości przy zbieraniu podpisów poparcia komisje wyborcze odrzuciły kandydatury blisko 60 osób, w tym czołowych polityków opozycji. Ta zareagowała wiecem 20 lipca, a następnie 27 lipca. W tym drugim wypadku władza uderzyła z całą siłą. Tak brutalnej pacyfikacji Moskwa nie widziała od lat. Według różnych danych, poszkodowanych zostało od 25 do 77 osób. OWD-Info – organizacja monitorująca zatrzymania w...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: