Eurosceptyk z królewskimi korzeniami. Boris Johnson następcą Theresy May

Charyzmatyczny i kontrowersyjny, mający znacznie więcej wrogów niż zwolenników, głównie wśród społeczeństwa, gdyż ostatnie głosowanie wewnątrz Partii Konserwatywnej tego nie potwierdziło. Nazywany „podkopywaczem” Theresy May, choć przez dwa lata piastował jedno z kluczowych stanowisk w jej rządzie. Eurosceptyk i zwolennik twardego kursu wobec Brukseli. Oto Boris Johnson – nowy premier Wielkiej Brytanii.

Od momentu, kiedy (nomen omen) w maju Theresa May ogłosiła swoją rezygnację z funkcji przewodniczącej Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji również szefowej rządu, 55-letni Johnson stał się głównym faworytem dziennikarzy do przejęcia strategicznych stanowisk. Na ostatniej prostej w rywalizacji o fotel lidera torysów razem z Johnsonem pozostał były już szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt. Po ogłoszeniu wyników głosowania członków Partii Konserwatywnej okazało się, że Johnson nie tyle pokonał, ile zmiażdżył swojego rywala. Zdobył ponad 66 proc. głosów, dwukrotnie więcej niż Hunt. W tym momencie stało się jasne, że dotychczasowy model polityczny realizowany przy Downing Street zostanie wywrócony do góry nogami. Zapowiadał to sam Johnson, a potwierdzały kolejne fakty z życia charyzmatycznego polityka, które doprowadziły go do jednej z najważniejszych funkcji w Zjednoczonym Królestwie.

Uzdolniony showman
Boris Johnson przyszedł na świat 19 czerwca 1964 roku w Nowym Jorku. Jego ojciec, Stanley, był aktywnym politykiem Partii Konserwatywnej. Zasiadał w Parlamencie Europejskim, sprawował różne funkcje w Komisji Europejskiej. Matka, Charlotte Wahl, to z kolei znana malarka. Drzewo genealogiczne rodziny Johnsona skrywa jednak wiele niespodzianek. Pradziadkiem Borisa ze strony ojca był znany turecki polityk Ali Kemal, a sięgając głębiej – przodkowie byli powiązani również z królem Jerzym II Hanowerskim, rządzącym Wielką Brytanią w latach 1727–1760. Przodkowie Johnsona z rodziny matki mieszkali z kolei na...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: