Odwaga inaczej

Smród unosi się nad świątynią sztuki. Smród tchórzostwa, lęku, żeby przypadkiem nie zostać uznanym za zwolennika obecnej władzy. Nawet kolaboracja z komunizmem, i to w stanie wojennym, nie była tak hańbiąca.

W dzisiejszych czasach zresztą nie chodzi nawet o osobiste poglądy twórców, lecz o to, jak ich zachowania mogą zostać ocenione przez tzw. środowisko.

Zdolny reżyser Wojciech Smarzowski po otrzymaniu nagrody za „Wołyń” wpadł w panikę, fizycznie uciekał po korytarzach Teatru w Gdyni przed Jackiem Kurskim próbującym wręczyć mu trofeum, a w ramach ekspiacji nakręcił „Kler”. Podobna przygoda przydarzyła się utalentowanemu i uchodzącemu do niedawna za prawicowego reżyserowi Patrykowi Vedze. Mógł robić swoje komercyjne filmy, dopóki nie otrzymał od „Gazety Polskiej” nagrody im. Grzegorza Wielkiego. Mogę się tylko domyślać, co usłyszał od Salonu, ale zrozumiał swój błąd i w ramach samokrytyki nakręcił „Politykę”, młot na pisiorów, którzy mało że faszyści, to jeszcze homoseksualiści! Dziś na tapecie film, którego jeszcze nie ma, czyli rzecz Bromskiego o aferze Amber Gold, co do którego istnieją domniemania, że zostanie wykorzystany w kampanii wyborczej. Znakomici aktorzy na wyścigi protestują, tłumaczą się, że nie wiedzieli, w czym grają, i liczą na rozgrzeszenie.

Pytanie, co zrobi reżyser, prezes stowarzyszenia filmowców – zmieni nazwisko, zrezygnuje z funkcji, a może nakręci jakieś bluźnierstwo, dzięki któremu będzie mu wybaczone? Najlepiej sprzedałoby się jakieś paskudztwo kalające pamięć Papieża Polaka. Nie odważy się? Spokojnie – znajdą się tacy, co się odważą.

Chyba że nasi wspaniali, odważni, bezkompromisowi artyści zaczną nareszcie się bać, i to nie łże-autorytetów z Czerskiej, lecz niebywale dotąd łaskawej władzy, która z bliżej nieznanych mi powodów, ośmieszana i lekceważona,  nie użyła dotąd broni, jaką ma w postaci kurka z pieniędzmi, a także własnego społeczeństwa, które straci cierpliwość i...
[pozostało do przeczytania -0% tekstu]
Dostęp do artykułów: