Urlop na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kilka dni temu NASA poinformowała, że zamierza udostępnić Międzynarodową Stację Kosmiczną na sektor komercyjny. Każdy, kto ma „luźnych” ok. 45 mln dolarów, może sobie wykupić kilkudniowy pobyt w kosmicznym hotelu. W ten sposób Amerykanie chcą wesprzeć finansowo swoje plany ponownego wysłania ludzi na Księżyc do 2024 r.

Pierwsze moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 r. Dziś jest ich tam w sumie 16, co umożliwia jednoczesne przebywanie 6 członków stałej załogi. Łącznie na pokładzie ISS przebywało ponad 170 osób. Głównym zadaniem Stacji jest pełnienie funkcji kosmicznego laboratorium, w którym astronauci z wielu krajów realizują badania naukowe. Warto zaznaczyć, że utrzymywanie tak dużego obiektu na orbicie kosztuje rocznie ponad 4 mld dolarów.

W związku z rozwojem przez Amerykanów programu Artemis, czyli planowanym na 2024 r. powrotem na Srebrny Glob oraz postępem w pracach nad księżycową stacją kosmiczną, NASA postanowiła, że obiekt zostanie częściowo udostępniony sektorowi prywatnemu. Wszyscy chętni, którzy dysponują kwotą 40 mln dol. na lot plus kilkoma milionami na sam pobyt, będą mogli polecieć do kosmicznego hotelu i pozostać w nim nawet przez 30 dni. Oprócz podziwiania niesamowitych widoków astronauci amatorzy będą mogli również przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty wraz z załogą ISS. Warto zaznaczyć, że rosyjska korporacja RKK Energia (główny wykonawca kontraktów dotyczących obsługi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) do 2021 r. planuje podłączyć do Stacji dodatkowy, luksusowy moduł załogowy. To w nim zostanie stworzony swojego rodzaju hotelik dla kosmicznych turystów. NASA zamierza pozwolić na wizytę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej maksymalnie dwóm astronautom amatorom rocznie, a pierwsza tego typu misja miałaby odbyć się już w 2020 r. Jednak to nie koniec komercyjnych planów związanych z ISS. Amerykańska Agencja Kosmiczna umożliwi...
[pozostało do przeczytania 7% tekstu]
Dostęp do artykułów: