Zbrodnie w szkole. Uczniowie sięgnęli po broń

Emil pchnął nożem kolegę – zadał śmiertelne rany. Marek strzelał z broni czarnoprochowej i rzucał specjalnie skonstruowanymi petardami (swoistymi ładunkami wybuchowymi), bo chciał zabić wiele osób. Do zbrodni doszło w dwóch różnych szkołach. Ich sprawcy to uczniowie, którzy wcześniej bywali agresywni, ale nikt nie zareagował.

W piątkowy poranek 10 maja Emil B. przyszedł do szkoły w Wawrze (peryferyjnej dzielnicy Warszawy). W tym samym budynku działa tu zarówno podstawówka, jak i gimnazjum. W środku przebywały dziesiątki dzieciaków. Trwała akurat przerwa pomiędzy lekcjami. Napastnik mający zaledwie 15 lat podszedł do starszego o rok Jakuba i zadał cios. Uderzył nożem w plecy ofiary. Ranny nastolatek próbował uciekać, schował się w klasie, ale oprawca ruszył za nim. Dobił kolegę. Jakub nie przeżył, choć naoczni świadkowie próbowali go ratować. Wiadomość o zbrodni, która bardzo szybko trafiła na czołówki portali internetowych, wywołała szok. Trudno było bowiem uwierzyć, że do takiej tragedii doszło w polskiej szkole, a zabójcą jest tak młody człowiek. A kolejne wychodzące na jaw fakty wręcz przerażały. Niemal natychmiast pojawiły się pytania, czy temu dramatowi można było zapobiec. Bo Emil od dawna sprawiał ogromne problemy wychowawcze. Uczniowie opowiadali o jego wybuchach złości, interwencjach u dyrekcji szkoły. Ta jednak dawała kolejną szansę agresywnemu podopiecznemu. Wcześniej jego wybrykami zajmował się nawet sąd dla nieletnich. Raz z kolegami miał poturbować człowieka. Blisko rok temu sędzia analizował jego poziom demoralizacji, bo chłopak pomimo bardzo młodego wieku pił alkohol, nie chciał się uczyć, sięgał po środki odurzające. Niestety, nigdy nie poniósł dotkliwych konsekwencji, a poczucie bezkarności narastało. W końcu doszło do najgorszego.

Od tych wypadków minęły zaledwie dwa tygodnie, a pojawiły się kolejne koszmarne informacje. Do wstrząsających wydarzeń doszło w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. 18-...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: