Jak Żyd z Krakowa napisał historię polskiej piłki. Wspólna historia i korzenie

Czytelnicy tego numery „Gazety Polskiej” są bogatsi ode mnie o znajomość wyniku meczu Polska–Izrael, który rozgrywany był 10 czerwca w Warszawie. Czy jednak wiedzą Państwo, dlaczego rywalem Biało-Czerwonych w grupie eliminacyjnej do Mistrzostw Europy 2020 jest kraj z Azji Wschodniej? A to niejedyna ciekawostka, bo historia polskiej piłki nożnej ma sporo wspólnego z „braćmi starszymi”.

Mało kto pamięta, że pierwszą w historii bramkę dla polskiej kadry zdobył Józef Klotz, syn żydowskiego szewca. Było to 18 maja 1922 roku, kiedy ten obrońca krakowskiej Jutrzenki, klubu, gdzie grali wyłącznie wyznawcy religii mojżeszowej, podszedł do „wapna” i strzelił gola z rzutu karnego w starciu Biało-Czerwonych ze Szwedami. Klotz zapisał się w historii polskiej piłki nożnej jako pierwszy strzelec w naszych barwach, i to na wyjeździe w Sztokholmie! A wiadomo, że ze Szwedami nie szło nam zwycięsko nie tylko w piłce nożnej. Radość była więc ogromna – międzywojenna prasa z dumą donosiła o „tryumfie polskiego footballu w Szwecji” – relacjonował „Przegląd Sportowy”. Sukces sprawił, że nasz żydowski bohater szybko przeniósł się do stołecznego Makabi Warszawa – który był pierwszym w dziejach Polski wielosekcyjnym klubem żydowskim. Karierę piłkarską Klotz zakończył w 1930 roku, a życie stracił, jak wielu innych, w getcie warszawskim w 1941 roku. Niestety, do dzisiaj nie udało się ustalić badaczom, w jaki sposób zginął. Dodajmy, że oprócz Klotza w pierwszej reprezentacji Polski grało wówczas dwóch innych Żydów.
 
Święta wojna (żydowska)
Stanowili więc niemały procent drużyny, podobnie jak społeczeństwa. Dlatego nie może dziwić, że pierwsze żydowskie kluby sportowe pojawiły się na ziemiach polskich już w początkach XX wieku, równo z klubami zasilanymi przez Polaków. I tak na początku było na terenach Galicji – w Krakowie i Lwowie, później, w latach 20. wyrastały jak grzyby po deszczu w całej II RP. W czasie międzywojnia prężnie...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: