Polski łazik najlepszy na świecie

Zespół studentów z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach wygrał prestiżowe, rozgrywane na pustyni w Utah w USA międzynarodowe zawody łazików marsjańskich. Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy sukces polskich studentów w tym konkursie.

University Rover Challenge (URC) to elitarne zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów z uczelni wyższych z całego świata. W tegorocznej edycji udział wzięło 36 drużyn z dziesięciu krajów. Trzeba przyznać, że reprezentacja Polski była imponująca, gdyż do USA pojechało aż 8 zespołów. Tylko Amerykanie okazali się liczniejszą grupą, bo wystawili 11 drużyn.

W trakcie konkursu, który zorganizowano niedaleko analogu bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station (MDRS) w stanie Utah, gdzie panują warunki najbardziej zbliżone do tych na Czerwonej Planecie, łaziki miały do wykonania kilka zadań, za które przyznawano punkty. Należały do nich m.in.: zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren, serwisowanie sprzętu, a także określenie, czy w próbkach przygotowanych przez organizatorów istnieje życie. Ta ostatnia konkurencja była – według przyszłych inżynierów – najtrudniejsza.

Studenci z zespołu Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej zdobyli łącznie 362,87 punktu. Na drugim miejscu, z wynikiem 329,5 punktu, wylądowała drużyna Ryerson Rams Robotics, reprezentująca kanadyjski Ryerson University. Na trzeciej pozycji znalazł się zespół Stanford Student Robotics ze słynnego Stanford University, z 323,2 punktu. Warto zaznaczyć, że czwarta lokata przypadła Polakom z PCz Rover Team, reprezentującym Politechnikę Częstochowską. Otrzymali oni 312 punktów.

To nie pierwszy taki sukces naszych rodaków. W latach 2011, 2013 i 2014 najwyżej ocenianymi łazikami były te przygotowane przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2015 i 2016 r. pierwsze miejsce zajęła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Natomiast w 2018 r. na...
[pozostało do przeczytania 7% tekstu]
Dostęp do artykułów: