Genetyczna licencja na zabijanie

Metodę nieinwazyjnych testów prenatalnych przeprowadzanych na podstawie próbki krwi pobieranej od kobiety w ciąży odkryli w roku 2010 naukowcy z Chinese University of Hongkong. Jednak jej praktyczne zastosowanie od samego początku było trudne. Sam dr Shendure przyznaje, że w jego badaniach nowe testy wielokrotnie zawodziły. Większość uczonych jest jednak zdania, że przeszkody i problemy z nową techniką uda się usunąć w ciągu najbliższych pięciu lat. – Niebawem sekwencjonowanie genomu płodów w pierwszym trymestrze ciąży stanie się działaniem rutynowym – zapewnia Arthur Beaudet z Baylor College of Medicine w Houston. Dr Kevin Lo, naukowiec, który bada nowe testy, także jest zdania, że wszystkie związane z nimi problemy uda się przezwyciężyć w ciągu pięciu lat.

Nowa, nieinwazyjna metoda ma być tania i niezawodna. I to tyle na temat jej zalet. Teraz trzeba przejść do wad. Otóż nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że głównym jej skutkiem będzie usuwanie dzieci chorych na pewne schorzenia, określane dla niepoznaki „wyeliminowaniem chorób”. Jedyną radą dla rodziców, jaką mają lekarze, gdy wykryją (już teraz za pomocą inwazyjnych środków) zespół Downa czy jakiekolwiek inne schorzenie, jest aborcja. 95 proc. dzieci w Stanach Zjednoczonych, u których zdiagnozowano zespół Downa, jest abortowanych. Podobnie jest w Kanadzie, Norwegii, Danii. Jeśli zatem rodzą się tam jeszcze dzieci dotknięte tym zespołem, to głównie dlatego, że ich rodzice nie przeprowadzili testów. Kiedy będą one tańsze i bardziej dostępne, liczba aborcji eugenicznych jeszcze wzrośnie.

I nie ma co udawać, że uczeni nie są tego świadomi. Wszyscy przyznają, że ich prace przyczynią się do tego, że będzie ginąć więcej dzieci z zespołem Downa. To nie stanowi jednak dla nich problemu etycznego. Jeśli coś ich martwi, to raczej fakt, że wśród 3,5 tys. schorzeń, które można będzie zdiagnozować za pomocą nowych testów, są także takie, na które dziecko może (ale wcale nie musi) zapaść w wieku...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: