Wynalazek Polki zastąpi plastik?

To może być prawdziwa rewolucja w walce z problemem nadmiaru śmieci zalewających naszą planetę. Jedna ze studentek Uniwersytetu SWPS za pomocą grzyba kombuchy i procesu fermentacji wyhodowała organiczne opakowanie, które na pierwszy rzut oka przypomina foliówkę. Można w nie zapakować żywność, zużyte zaś wyrzucić na kompost albo... zjeść.

W ciągu ostatnich 50 lat ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych wzrosła 20-krotnie. Od czasu, gdy ponad 70 lat temu rozpoczęto produkcję plastiku, w sumie wyprodukowano go blisko 8,3 mld ton. Szacuje się, że rocznie do oceanów trafia ponad 10 mln ton plastikowych odpadów. Prądy wodne przenoszą je w taki sposób, że śmieci tworzą gigantyczne, pływające skupiska. Najlepszym przykładem takiego zjawisko jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci w północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami. Jej masę szacuje się na ok. 100 tys. ton, a powierzchnię na 1,6 mln km². Dla porównania powierzchnia Polski to jedynie 312 679 km².

Jest jednak nadzieja na powstrzymanie tego groźnego dla środowiska i naszej cywilizacji procederu. Polka Róża Rutkowska z School of Form Uniwersytetu SWPS stworzyła ekoopakowanie, które może być idealnym zamiennikiem dla plastiku. Chodzi o SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast), czyli tkaninę z kombuchy o właściwościach błony, w którą można pakować żywność, jednocześnie przedłużając jej przydatność. Gwoli wyjaśnienia, kombucha to tzw. grzybek herbaciany, który umieszczony w odpowiednim pojemniku może się dowolnie rozrastać. Jego hodowla nie wymaga zaawansowanych technologii. Jako efekt uboczny w tym procesie wytwarzany jest naturalny napój probiotyczny o smaku gazowanej herbaty, który może również służyć jako naturalny nawóz. Ciekawostką jest to, że ugotowane opakowanie SCOBY traci swoje walory smakowe i można je zjeść razem z jedzeniem, które jest w niego zapakowane. To jak ssanie lizaka bez odwijania go z papierka, z zachowaniem pełni jego smaku.
...
[pozostało do przeczytania 11% tekstu]
Dostęp do artykułów: