Ofiarami byli bezdomni. Bici „niewolnicy”

„Winni” – orzekł sąd badający, czy rolnik Wojciech H. i jego syn Patryk znęcali się nad bezdomnymi, których zatrudniali w gospodarstwie. W akcie oskarżenia zawarto opis gehenny: bicie, upokarzanie, nękanie... Dramat wyszedł na jaw, gdy jeden z mężczyzn zranił się nożem.

Annowo to niewielka wieś nad Jeziorem Bagno (woj. kujawsko-pomorskie). Nieco ponad setka mieszkańców żyła tu dotychczas spokojnie, z dala od wszelkich afer. A jednak właśnie tam – we wrześniu 2016 roku – pojawili się uzbrojeni po zęby antyterroryści, którzy zatrzymali 63-letniego Wojciecha H. i jego syna Patryka – właścicieli sporego majątku rolnego. Powód akcji? Pierwsze informacje szokowały. Handel ludźmi, bicie pracowników, padało nawet określenie „obóz pracy”. Znaleziono broń... Niektóre z tych rewelacji były mocno przesadzone, ale w gospodarstwie rodziny H. bez wątpienia działo się źle.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Szubinie trwało nieco ponad pół roku, potem skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom (zarzuty usłyszała także Maria H., żona i matka wspomnianych podejrzanych). Ofiarami miało paść pięciu mężczyzn. „Wykorzystując krytyczne położenie oraz stosunek zależności wobec znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej osób, podstępem werbowali pokrzywdzonych do pracy w ich gospodarstwie, obiecując zatrudnienie, a następnie – kwaterując ich w warunkach urągających godności ludzkiej – zmuszali do pracy fizycznej ponad siły, kierowali wobec nich groźby, poniżali, obrażali, stosowali przemoc fizyczną, w następstwie czego jeden z pracowników targnął się na własne życie” – stwierdziła prokuratura. Wojciech H. – wspólnie z synem – prowadzili spore gospodarstwo z ziemią do uprawy i hodowlą zwierząt. Potrzebowali dodatkowych rąk do pracy. Chętnych znajdowali m.in. wśród bezdomnych alkoholików, którym obiecywali wikt i opierunek. Niektórzy dali się skusić. A gdy trafiali do Annowa...

Według prokuratury pokrzywdzeni...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: