Czarnomorski kontratak NATO. Okręty Sojuszu i niepokój Rosji

Po względnym zabezpieczeniu bałtyckiego odcinka wschodniej flanki NATO Sojusz w końcu zareagował na rosyjską ekspansję na południu, na Morzu Czarnym. Przyjęto pakiet środków wzmacniających obecność Sojuszu w regionie, w tym wojskowe wsparcie dla Ukrainy i Gruzji.

28 marca na Morze Czarne wpłynęła grupa okrętów NATO złożona z holenderskiego niszczyciela Evertsen, kanadyjskiej fregaty Toronto, hiszpańskiej fregaty Santa Maria, tureckiej fregaty Gelibolu i francuskiej jednostki wsparcia Var. To SNMG2 (Standing NATO Maritime Group 2) – stała eskadra o zmiennym składzie, odpowiadająca za Morze Śródziemne (na Atlantyku działa SNMG1). Po raz pierwszy od lat NATO tak wyraźnie zaznacza swą obecność militarną na Morzu Czarnym, które od 2014 roku Rosja powoli przekształcała w swoje wewnętrzne morze.

Pakiet czarnomorski
Wysyłając swoje okręty na czarnomorski akwen, Sojusz musi brać pod uwagę restrykcje wynikające z obowiązywania konwencji z Montreux. Zgodnie z nią w czasie pokoju okres przebywania na tym akwenie okrętów wojennych spoza krajów leżących nad Morzem Czarnym jest ograniczony do 21 dób. Zakazane jest też wpływanie okrętów podwodnych i lotniskowców. Łączny tonaż wojennych okrętów krajów trzecich jednocześnie przebywających na Morzu Czarnym nie powinien przekraczać 30 tys. ton. Generał Ben Hodges uważa jednak, że NATO może podjąć szereg działań w celu wzmocnienia pozycji Sojuszu na tym odcinku konfrontacji z Rosją bez naruszenia zapisów konwencji z Montreux. Proponuje sformowanie dowództwa Sojuszu w regionie czarnomorskim – w Rumunii.
Okręty SNMG2 wpłynęły, aby odwiedzić porty w gruzińskim Poti i ukraińskiej Odessie, a także wziąć udział w ćwiczeniach Sea Shield 2019. Oczywiście natychmiast natowskie okręty zaczęły śledzić jednostki rosyjskie: okręt rozpoznawczy Iwan Churs oraz okręt patrolowy Wasilij Bykow. Na cel wzięły „intruzów” też systemy rakietowe obrony wybrzeża Bastion na Krymie i w Kraju...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: