Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Będzie opóźnienie brexitu?
Kanclerz Angela Merkel oświadczyła (na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem), że Niemcy i Francja „nie będą się sprzeciwiać” przesunięciu terminu brexitu, „jeśli Wielka Brytania potrzebuje trochę więcej czasu”. Zastrzegła, że Berlin i Paryż uznają ważność wynegocjowanej w grudniu umowy. Wielka Brytania powinna opuścić UE 30 marca. Premier Theresa May zapowiedziała jednak, że w razie porażki jej projektu umowy wyjścia z UE (w głosowaniu w Izbie Gmin 13 marca) brytyjscy posłowie otrzymają wybór pomiędzy brexitem bez umowy lub opóźnieniem opuszczenia UE (prawdopodobnie około 3 miesięcy).

Wezwanie do reform gospodarek
Komisja Europejska wezwała państwa UE do przeprowadzenia strukturalnych reform ich gospodarek „ze względu na bardzo duże ryzyko ekonomicznego kryzysu” w Europie – spowodowanego wojną handlową USA z Chinami, przewidywanymi skutkami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i potencjalnymi problemami gospodarki i budżetu Włoch. Oprócz Komisji Europejskiej także OECD i MFW domagają się wprowadzenia w krajach UE programów oszczędnościowych, zrównoważenia budżetów i przeznaczenia większych środków na inwestycje.

Nie chcą mieć dzieci
Włoska prasa alarmuje, że ponad 55 proc. Włochów nie ma i nie chce mieć dzieci. 41 proc. spośród wielu tysięcy ankietowanych dorosłych Włochów deklaruje, że nie chce mieć potomstwa ze względu na „trudności ekonomiczne i brak finansowego wsparcia dla rodzin z dziećmi” – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie włoskiego ministerstwa zdrowia.

Umowy z Singapurem
Parlament UE zatwierdził umowę o wolnym handlu i ochronie inwestycji między UE a Singapurem i zgodę na zawarcie umowy o współpracy. Wejście w życie obu umów ma ożywić wzajemne relacje gospodarcze i zwiększyć obecność europejskich firm w Azji Południowo-Wschodniej. W tym regionie...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: