Skokowy rozwój e-świata nad Wisłą. Sieć 5G będzie rozwijana także w Polsce

Decyzja o wdrażaniu w Polsce sieci 5G oznacza, że chcemy w naszym kraju iść za światowym trendem, jakim jest rozwój systemów sieci telekomunikacyjnych.


Jak powiedział „GP” dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa, najnowocześniejsza z obecnie dostępnych na świecie sieć teleinformatyczna jest potrzebna w Polsce po to, by przystawała do wymagań obywateli i samego państwa, wspierając jego proces cyfryzacji, by system elektroniczny dostępny w ministerstwach czy urzędach stał się bardziej efektywny.
– Abyśmy mogli dużo bardziej korzystać z tego cyfrowego świata, niezbędne jest przekroczenie granicy między dotąd rozwijaną także i u nas siecią 4G a 5G – tłumaczy dalej ekspert. – Gdyby próbę wdrożenia u nas 5G udało się zrealizować, w Europie bylibyśmy liderami i kimś, kto przeskoczyłby kilka poziomów w zakresie rozwoju społeczeństwa cyfrowego. Pozwoli to nie na podniesienie jakości istniejącej sieci czy zwiększenie jej zdolności do wykorzystania, ale na skokowe przeniesienie systemu informatycznego, systemu łączności na zupełnie inny poziom, który dziś jest celem większości państw – uważa Kister.
Jego zdaniem technologia 5G pozostanie taka sama. – To nie może być tak, że nagle dowiadujemy się, że np. chińskie 5G zabija, a amerykańskie jest idealne. Chodzi po prostu o technologię 5G. Będzie ona taka sama, niezależnie od jej pochodzenia – tłumaczy ekspert.
Jego zdaniem obecnie na świecie funkcjonuje kilku realnych graczy na rynku systemów sieci 5G: Huawei oraz Ericsson, Cisco i Nokia. – Jednak nie ma znaczenia nazwa firmy, forma własności czy jej siedziba. Chodzi o to, że państwo, wybierając daną technologię, musi przeanalizować całe spektrum skutków, i to na 10, a może nawet 50 lat. Jakieś chwilowe potrzeby czy interesy polityczne na dziś nie mogą być decydującym elementem przy wyborze tej technologii – kończy Kister.
Spośród największych światowych firm technologicznych stosunkowo mocno zaznaczył w Polsce...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: