Rodzinne tajemnice bytomskiego samorządowca. Nieszczęśliwy upadek i poszukiwania świadków

Damian Bartyla, były prezydent Bytomia, mógł nieformalnie wpływać na przebieg procesu dotyczącego nieumyślnego spowodowania śmierci jego kuzyna. Dwukrotnie spotkał się z ważnym w tej sprawie świadkiem, który zeznał potem, że miał być zastraszany przez rodzinę samorządowca – ustaliła „Gazeta Polska”.

Damian Bartyla w latach 2014–2018 był prezydentem Bytomia. W sierpniu 2015 roku jego kuzyn Bartosz Z. został nieszczęśliwie popchnięty przez 30-letniego Tomasza G. Zmarł dwa dni później w szpitalu. G. został za to skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci. Z akt postępowania, do których dotarła „GP”, wynika, że Bartyla mógł nieformalnie wpływać na przebieg procesu. Dwukrotnie spotykał się z głównym świadkiem w całej sprawie. Jednak świadek nie zeznał po jego myśli. Stwierdził za to, że groził mu brat zmarłego Cezariusz Z. – drugi z kuzynów Bartyli – niedawno zresztą nieprawomocnie skazany za groźby kierowane pod adresem ojca Tomasza G.

Wyrok i wniosek o ułaskawienie
9 sierpnia 2015 roku Bartosz i Katarzyna Z. najpierw zaczepili Tomasza G. w bytomskim lokalu „U Gorywodów”. Potem wyszli na zewnątrz. Doszło do kłótni. Chodziło o zatarg na tle finansowym. G. wrócił do lokalu. Małżeństwo Z. nie zostało tam ponownie wpuszczone ze względu na stan nietrzeźwości (z wykonanych potem badań wynikało, że Bartosz miał 2,5 promila, a Katarzyna 1,46 promila alkoholu). Obydwoje czekali jednak pod lokalem. Gdy G. wyszedł, ponownie doszło do kłótni. W pewnym momencie Bartosz Z. zaczął obrażać G., napluł mu w twarz. G. odepchnął go ręką. Zrobił to jednak na tyle nieszczęśliwie, że Z. upadł i uderzył głową w kosz na śmieci lub krawężnik. Zmarł potem w szpitalu.
Ostatecznie Sąd Rejonowy w Bytomiu skazał G. za nieumyślne spowodowanie śmierci na karę więzienia w zawieszeniu (brat zmarłego Cezariusz i żona Katarzyna mieli w sprawie status oskarżycieli posiłkowych). Jednak Sąd Okręgowy w Katowicach zmienił wyrok, skazując G....
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: