Warszawskie sukcesy i wpadki. Wokół konferencji bliskowschodniej

Dla wielu dyplomatyczne afronty stały się główną treścią warszawskiej konferencji bliskowschodniej. Może się jednak okazać, że w całym zamieszaniu Polska zyskała więcej, niż na to wskazują aktualne emocje.

O tym, czy warszawskie spotkanie ministerialne dotyczące Bliskiego Wschodu okaże się sukcesem, dowiemy się za jakiś czas. Zdecydują o tym dwa czynniki: to, czy proces rozpoczęty w Warszawie będzie miał swoją kontynuację, oraz to, czy będziemy w stanie wskazać na realne korzyści dla naszego kraju, przede wszystkim w stosunkach polsko-amerykańskich. Nad bolesnymi dla Polaków wypowiedziami, które padły podczas konferencji, trudno jest przejść do porządku dziennego. Nie powinny być one jednak przeszkodą w realizowaniu naszych interesów.

Korzyści dla Polski
Wobec medialnego szumu łatwo byłoby przeoczyć fakt, że dzięki zorganizowaniu konferencji w Warszawie w Polsce przez kilka dni gościli wysocy rangą urzędnicy wielu państw świata, a co najważniejsze, amerykańscy wiceprezydent i szef dyplomacji. Sam prestiż związany z konferencją i to, że głos Polski w sprawie Bliskiego Wschodu mógł być wyraźniej usłyszany, nie są oczywiście bez znaczenia, ale to właśnie możliwość odbycia serii bilateralnych rozmów z amerykańskim sojusznikiem jest najważniejszym pozytywem płynącym z warszawskiej imprezy.
Choć można się zastanawiać, czy w tym kontekście nie było możliwe ugranie jeszcze więcej dla Polski, trudno twierdzić, że te deklaracje, które usłyszeliśmy, są bez znaczenia. W dzień rozpoczęcia warszawskiej konferencji w „Financial Timesie” ukazał się wywiad z Georgette Mosbacher, w którym ambasador USA w Polsce mówiła o amerykańskich planach znacznego zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą Mike Pence mówił wyraźnie o sprzeciwie USA wobec projektu Nord Stream 2, stwierdził także, że żadne niebezpieczeństwo nie jest bardziej namacalne niż widmo agresji ze...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: