Wybudził się w Budziku, a dzięki Funduszowi Sprawiedliwości może godnie żyć

Minister Zbigniew Ziobro z szefową Budzika podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono sfinansowanie budowy drugiej takiej placówki ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Po półtora roku od tragicznego wypadku drogowego Janek Nykaza, na przekór wszystkim opiniom lekarzy specjalistów i wbrew wszelkim rokowaniom, wstał z wózka, zaczął samodzielnie chodzić, mówić i odzyskał wzrok.
Stało się tak dzięki pobytowi w Klinice „Budzik” i pomocy Funduszu Sprawiedliwości realizowanej poprzez Stowarzyszenie „Podhale – Nasz Dom”.
Stowarzyszenie dzięki Funduszowi Sprawiedliwości dostosowało mieszkanie rodziny chłopca do jego specjalnych potrzeb rehabilitacyjnych. Dziś, po dwóch latach od wypadku, adaptacja jest już zakończona.
To jeden z przykładów działań Funduszu, który, przypomnijmy – nie tak dawno – postanowił sfinansować budowę drugiej Kliniki „Budzik” – tym razem dla dorosłych (pierwsza, istniejąca od kilku lat dzięki staraniom Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk, przeznaczona jest dla dzieci).
Janek był młodym dobrze zapowiadającym się piłkarzem. Cały wolny czas poświęcał swojej pasji – piłce nożnej. Niestety, tragicznego dlań 10 lutego 2017 r. jego świat, plany i marzenia legły w gruzach. Tego dnia został potrącony przez samochód. Na przejściu dla pieszych i to w chwili, gdy jedną nogą był już na chodniku.
Janek szczęśliwe przeżył, ale wypadek spowodował dramatyczne skutki dla jego zdrowia. W wyniku odniesionych obrażeń zapadł w głęboką śpiączkę. Na szczęście trafił do Kliniki „Budzik”. Tu dzięki czułej opiece mamy i fachowej pomocy całego personelu placówki po niemal pięciu miesiącach odzyskał przytomność.
Jak wspominają członkowie rodziny chłopca, był to dla nich czas wielkiej radości, ale i poważne wyzwanie. Janek poruszał się bowiem na wózku inwalidzkim i wymagał na co dzień pomocy w każdej nawet najprostszej czynności. Ze względu na niepełnosprawność chłopiec zamieszkał wraz z rodzicami w niewielkiej...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: