Arabia Saudyjska wybuduje swoje Las Vegas

Supernowoczesna i ekologiczna metropolia, a w niej kilkadziesiąt wysp, wulkany, rafy koralowe oraz flora z całego świata – to wszystko znajdziemy w Neom, które powstanie na pustyni między Egiptem a Jordanią. Jego budowa rozpocznie się już za dwa lata.

Dubaj 2.0, jeszcze bardziej nowatorski i futurystyczny – tak swój projekt opisał Muhammad ibn Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej. To właśnie ten kraj wyłoży ponad 500 mld dol. na budowę nowoczesnej metropolii na pustyni. Neom (połączenie przedrostka „neo” i arabskiego słowa „mustaqbal” oznaczającego przyszłość) będzie położone niedaleko granicy z Egiptem i Jordanią oraz największego korytarza morskiego – Kanału Sueskiego. Jego teren będzie prawie 50 razy większy od powierzchni Warszawy, a znajdą się na nim m.in. centra najnowocześniejszej technologii i przemysłu kosmicznego. Miasto będzie też w pełni zautomatyzowane – po jego drogach będą jeździły autonomiczne samochody, a na niebie zobaczymy taxi-drony. Mieszkańcy za pomocą aplikacji będą decydowali o ogromnej liczbie procesów w mieście. – Dzisiaj wszystkie dostępne urządzenia działają niezależnie, samochód działa oddzielnie, Apple Watch oddzielnie. W naszym mieście wszystko będzie ze sobą połączone. Więc nikt nie będzie mógł tam żyć bez aplikacji, którą przygotujemy – tłumaczył niedawno książę Muhammad ibn Salman. Następca tronu Arabii Saudyjskiej poinformował również, że prowadzone są rozmowy ze wszystkimi największymi firmami technologicznymi na świecie o wspólnym opracowaniu systemów informatycznych, które miałyby zostać zainstalowane w mieście. Wymieniane są takie koncerny jak Amazon czy Airbus.

Neom będzie również rajem dla turystów, gdyż w mieście powstanie wiele zróżnicowanych dzielnic wypoczynkowych. Od razu uspokajamy, że nie będą tam obowiązywały restrykcyjne reguły obyczajowe znane w Arabii Saudyjskiej, takie jak zasłanianie ciała przez kobiety, zakaz picia alkoholu czy organizowanie imprez masowych.
...
[pozostało do przeczytania 4% tekstu]
Dostęp do artykułów: