Prokurator wpadł „na gorącym”. (Nie)winny? – sprzeczne wyroki

Krzysztof W., prokurator z Warszawy, został zatrzymany, gdy przyjmował łapówkę o równowartości 300 tysięcy złotych za pomoc w wyciągnięciu z aresztu znanego gangstera. I nie były to jedyne zarzuty postawione prawnikowi. Sytuacja niby oczywista, a mimo to zapadają w tej sprawie sprzeczne wyroki. Końca (prawomocnego) tej bulwersującej historii nie widać...

Przed ponad dziesięcioma latami funkcjonariusze ówczesnego Centralnego Biura Śledczego zatrzymali Konrada T. – oficjalnie rolnika z Lubuskiego, ale od dawna mieszkającego w Warszawie i obracającego się na stołecznych salonach. Mężczyzna stał się jednym z głównych bohaterów gigantycznej afery korupcyjnej. Działał w środowisku ludzi, którzy wpadli w kłopoty z wymiarem sprawiedliwości (i jednocześnie dysponowali dużymi pieniędzmi), kontaktując ich z prawnikami, lekarzami i biegłymi, którzy byli gotowi za odpowiednim „wynagrodzeniem” udzielić im pomocy. Na przykład wydać pozytywną decyzję czy wystawić fałszywy dokument. Podczas przesłuchań Konrad T. zdradził kulisy swojej działalności. Po pewnym czasie został nawet świadkiem koronnym. Nie tylko zeznawał o mechanizmie procederu, ale podawał również nazwiska osób, z których usług korzystał. A ich lista była zdumiewająco długa. Najgłośniejsza sprawa to lewe zaświadczenie lekarskie załatwione dla producenta filmowego Lwa R., które miało go uchronić przed odbyciem orzeczonej kary więzienia.

Konrad T. próbował za wszelką cenę ratować własną skórę. Dlatego zgodził się wziąć udział w prowokacji wobec Krzysztofa W., wówczas prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie, z którym znał się od dłuższego czasu. Tym razem Krzysztof W. zgodził się – jak stwierdzono w późniejszym akcie oskarżenia – pomóc wyjść z aresztu Krystianowi Sz., słynnemu gangsterowi znanemu jako „młody Sajmon”, synowi szefa mafii na Śląsku. Oczywiście nie miała to być przysługa darmowa.

W marcu 2007 roku agenci CBŚ przygotowali operację kontrolowanego...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: